banner83

Soma'da patron acı dinlemedi

Şirket sahipleri gözaltında olan, genel müdürü tutuklanan Soma Holding’in diğer üç madeninde üretim gece yarısı başladı. İşçiler, tek tek aranarak madende çalışmaya zorlandı.

Soma'da patron acı dinlemedi
banner94
banner26

Soma Eynes’teki madende yaşanan faciada acılar sarılmadan Soma Holding, dün gece diğer üç madeninde üretime başladı. 301 kişinin yaşamını yitirmesinin ardından holdingin işlettiği Soma’daki Atabaşı, Geventepe ve Işıklar ocaklarında üretimin dün gece 24.00 itibarıyla yeniden başladı.

Şirket, maden işçilerine dün gece kısa mesaj ve aramalarla ulaşarak servislerin işçileri gece vardiyası için alacağını belirtti. İşçiler, acılar daha tazeyken şirketin bu uygulamasına tepki gösterse de işsiz kalma korkusu nedeniyle birçok işçinin servislerle madene taşındığı belirtildi.

CHP Soma İlçe Başkanı Murat Bayramoğlu, kazanın yaşandığı Eynes’teki madenin bu firmanın“amiral gemisi” olduğunu ve en iyi kontrol edilen madeni olduğunu belirterek “Eğer en iyisinde bu kaza yaşanıyorsa, diğerlerini düşünmek bile istemiyoruz” dedi. Müfettişlerin diğer madenlerde hiçbir denetim yapmadığını da belirten Bayramoğlu, “Acının üstüne büyük bir felaket daha eklenebilir. Bu firmada çalışan işçilere şirket yetkilileri ulaşarak gece vardiyasıyla üretime başladıklarını duyurdu” diye konuştu.

“Serseri vardiyası”nın aileler için en tedirgin çalışma saati olduğunu vurgulayan Bayramoğlu, “Daha güneşi ve gökyüzünü yeni görmüş işçilerin daha travmayı atlatmadan tekrar karanlığa gömülmek istenmesi insanlık dışı bir uygulamadır. Çağrı yapılan işçilerle görüştüm. Hepsi korku içinde. Diğer üç ocakta hiçbir denetim yapılmadığını hatta tedbir de alınmadığını söylüyorlar. Bu nasıl olur? Patronları ve müdürleri gözaltında olan bir şirket, kamuoyunda şüphe duyulan bu şirketin işletmeleri acılar bu kadar tazeyken nasıl üretimi düşünebilir. Hangi vicdan, hangi ahlak, hangi din buna müsaade eder” dedi.

Bayramoğlu, sözlerine şunları da ekledi: “Burada devlet, Türkiye Kömür İşletmeleri yok mu? Nasıl bir ülkede yaşıyoruz? Gece yarısı sessis sedasız alınan bu kararın arkasında hangi güç var. İnsan mıyız fare miyiz?”

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2014, 18:15

banner102