banner339
banner274

Sokakları karıştırma ihalesi HDP'de kaldı

KOBANİ OLAYLARINI HATIRLATTI

Sokakları karıştırma ihalesi HDP'de kaldı
banner401
banner427


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Terör örgütü PKK, İzmir’de HDP il Başkanlığı’na düzenlenen saldırı ve kapatma davasını provokasyona çevirmek için harekete geçti. Kobani olayları öncesinde olduğu gibi sokak çağrısı yaptı. Kandil’deki terör örgütü elebaşları, İzmir’deki saldırının ardından HDP’lilerin düzenlediği eylemlere dikkat çekerek “İnsanlar ayakta. Daha fazla da ayaklanmalılar. Bir başlangıç olabilir” mesajı verdi.

Kandil’in bu çağrısına paralel olarak HDP’den sokak kararı geldi. Anayasa Mahkemesi’nin kararının masaya yatırıldığı HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısından açıklanan eylem planına göre HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar meydanlara inecek. Önümüzdeki haftadan itibaren “Seçim kampanyasını aşacak boyutta” halk buluşmaları ve mitingler düzenlenecek.

İlk miting parti binasına saldırının düzenlendiği İzmir’de gerçekleştirilecek. Söz konusu mitinge diğer parti ve STK’ların katılması için çalışma yürütülecek. Ayrıca HDP’yi Anayasa Mahkemesi’nde savunmak için örgüt yandaşı yüzlerce avukat harekete geçirilecek.

HDP’nin “seçim kampanyasını aşacak boyutta” diyerek ilan ettiği eylem kararı, 2014 yılındaki Kobani olaylarını hatırlattı. 53 kişinin öldüğü olaylar öncesinde Suriye’de PKK işgali altındaki bölgelerde yaşanan çatışmaları bahane eden terör örgütü eylem çağrısı yapmıştı. Bu çağrı üzerine HDP Merkez Yürütme Kurulu toplanmıştı. Toplantı sonrasına, “Kobani’de durum son derece kritiktir. IŞİD saldırılarını ve AKP iktidarının Kobani’ye ambargo tutumunu protesto etmek üzere halklarımızı sokağa çıkmaya ve sokağa çıkmış olanlara destek vermeye çağırıyoruz” açıklaması yapılmıştı. Bu çağrının ardından sokaklar yangın yerine dönmüştü.
banner218