banner158

Siyanür nedir? Siyanür zehirlenmesi nasıl olur?

İlk olarak İstanbul daha sonra Antalya... Siyanür nedeniyle iki aile yok oldu. Yaşanan bu gelişmeler sonrası siyanür hakkında detaylı bilgiye ulaşmak isteyen vatandaşlar "Siyanür nedir? Siyanür zehirlenmesi nasıl olur?" sorusuna cevap aramaya başladılar.

Siyanür nedir? Siyanür zehirlenmesi nasıl olur?


 

Birkaç gün önce İstanbul Fatih'te yaşayan 4 kardeş siyanür içip intihar etti. Türkiye bu konuyu konulurken bugün Antalya'dan acı bir haber daha geldi. Antalya'da bir baba ailesine de siyanür içerek intihar etti. Bu gelişme sonrası Türkiye bir kez daha "Siyanür nedir? Siyanür zehirlenmesi nasıl olur?" sorularını yöneltti.

SİYANÜR NEDİR?

Organik ve inorganik çeşitleri bulunmakta yahut endüstriyel prosesler ile üretilmekte ve kullanılmaktadır. Organik bileşikleri nitril grubu altında isimlendirilir ve çoğu zehirli olmaktan uzaktır.

Siyanürü doğal olarak üreten birçok bitki, bakteri ve böcek vardır. Kiraz, badem, kayısı, şeftali, erik, fasulye, patates, turp, lahana, şalgam, brokoli ve mısır siyanürlü bileşikleri doğal olarak üretmektedir. Endüstride ise genellikle taşıma ve saklama güvenliği sebebiyle tuzları sodyum siyanür ve trityum siyanür demir çelik endüstrisi ve maden sanayi gibi çok çeşitli sanayi kollarında kullanılmakla beraber gaz formu hiydrosiyanik asit de 'HCN' akrilik fiber , plastik üretimi ve sentetik kauçuk uygulamalarında sıklık ile kullanılmaktadır. Hidrosiyanik asit 28 santigrat derecede kaynama noktasına ulaşır ve acı badem kokusuna sahiptir.

SİYANÜR NEREDE KULLANILIR?

Günümüzde muhtelif siyanür çeşitleri farklı endüstri kollarında kullanılmaktadır. Bunlardan en önemlisi kimyasal üretim endüstrisidir. Bunu nylon, polyamid , akrilik ve plastik üretim sanayileri takip eder. Madencilikte de altın ve gümüş liç proseslerinde kullanılmaktadır.

SİYANÜR ZEHİRLENMESİ NASIL OLUR?

Yüksek miktarda siyanür, vücudumuz için tehlike arz etmesine rağmen eser miktarda vücudumuzda ve çeşitli yiyeceklerin içinde bulunur. Vücutta depolanmaz, kanserojen değildir. Günümüzde en çok sigara dumanı ve yangınların dumanının solunması ile maruz kalınmaktadır. Siyanür kanda bulunan methemoglobin'e irreversible (geri dönüşümsüz) bir şekilde bağlanarak etkinlik gösterir. Bu özelliği kanın dokulara oksijen perfüzyonunu sağlayamaması sonucu hipoksi'ye ve sonuçta hipoksik şok ve ölüme neden olur. Oksijen mevcuttur fakat kanda taşınamaz. Vücut adeta oksijen havuzunda boğulur.

Tedavide amaç zehirli maddenin zehirsiz başka bir metabolite çevrilmesidir. Bunun için öncelikle hastaya sodyum nitrit verilir. Bu madde methemoglobin'e siyanür ile yarışmalı olarak bağlanır ve siyanür bu sayede methemoglobin'e bağlanamaz. Daha sonra verilen sodyum tiyosülfat ise siyanür ile reaksiyona girerek tiyosiyanat oluşturur. Bu madde vücut için toksik değildir ve böbreklerden atılır.

SİYANÜR SATIN ALINIR MI?

İnternette satışı görülen siyanürü herkes satın alabiliyor mu merak konusu oldu. Siyanürle zehirlenmelerin artması vatandaşları meraklandırdı. Siyanürün internet üzerinden satışı görülmesine rağmen bireysel satışı yapılmamaktadır. Siyanür satışı yalnızca laboratuvar ve firmalara satılıyor.
Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2019, 18:22
banner192