banner4

Sabah Soma maden faciasının sorumlusunu buldu

Sabah gazetesi, Soma'da yaşanan maden faciasından sonra sorumluluğu "hükümeti yıpratmaya çalışan çevrelerin sözcüsü" ilan ettiği Hürriyet gazetesine ve Aydın Doğan'a yükledi.

Sabah Soma maden faciasının sorumlusunu buldu
banner26

Hürriyet gazetesi ve Doğan Grubu için "Gezi olayları ve 17 Aralık'taki gibi Soma faciasında da Fethullah Gülen örgütüyle hareket eden Doğan Grubu yayın organları provokatif haberler yaparken, madenin patronunu da kolluyor" diyen Sabah, "grubun en etkili internet sitesi 'hurriyet. com.tr', insanların acılarını ajite edip, facianın bütün sorumluluğunu hükümete ve Başbakan Erdoğan'ın üzerine yıkma gayreti içine girdi" yorumunu yaptı.

İşte Sabah gazetesinde yer alan "Yas rantçıları" başlıklı o haber:

"Her toplumsal olayı hükümet aleyhtarı siyasi rant fırsatı olarak gören bazı çevreler, Soma'daki maden faciasından sonra da düğmeye bastı. Başta Doğan Grubu ve Fethullah Gülen örgütünün yayın organları olmak üzere kimi yayın organlarının provoke ettiği bazı çevreler, Soma halkının acısını hükümet aleyhtarı gösterilere dönüştürerek siyasi rant elde etme peşine düştü.
Gezi olayları ve 17 Aralık'taki darbe girişiminde AK Parti hükümetini devirme girişiminde Gülen örgütüyle birlikte hareket eden Doğan Grubu yayın organları, yeniden provokatif haberlere başladı. Özellikle grubun en etkili internet sitesi 'hurriyet. com.tr', insanların acılarını ajite edip, facianın bütün sorumluluğunu hükümete ve Başbakan Erdoğan'ın üzerine yıkma gayreti içine girdi. hurriyet.com.tr, facianın yaşandığı günden itibaren, tıpkı Gezi olayları sonrasında olduğu gibi, küçük grupların yaptığı hükümet karşıtı gösterileri bile, "Türkiye yangın yeri" edasıyla yayınlamayı sürdürüyor. Hürriyet'in, küçük bir provokatör bir grubun, önceki gün Soma'da Başbakan'ı protesto etmesini, Soma halkına mal etmeye çalışması ve "Başbakan kaçıp kurtuldu" içeriğiyle vermesi de büyük tepki gördü.
PATRONUN HİÇ Mİ SUÇU YOK?

Doğan Grubu yayın organlarının haberlerinde, hükümet ve Başbakan Erdoğan aleyhtarı haberler son derece provokatif üslupla verilirken facianın asıl sorumlusu olan özel maden şirketini ve sahibini koruma gayreti içine girdi. Çelişkili yazılı açıklamalar dışında üç gündür kamuoyuyla sağlıklı bir irtibatı bulunmayan maden ocağının sahibi Alp Gürkan'a sadece Doğan Grubu'nun yazarları ulaşabiliyor. Alp Gürkan şu ana kadar sadece, Radikal gazetesine beyanat verdi. 300'e yakın insanın yaşamını yitirdiği maden ocağının sahibini kollama gayreti gözlerden kaçmadı. Alp Gürkan'ın beyanatının başlığının, "Yılda 2 kez denetleniriz. Bize 1. sınıfsınız dediler" olması, sorumluluğun facianın sorumluluğunun, hükümete ve denetimi yapan bilirkişilerin üzerine yıkılma girişimi olarak değerlendirildi. Facianın ertesi günü Alp Gürkan'a yöneltilen eleştiri oklarına göğüs gerercesine bir yazı kaleme alan Hürriyet yazarı Yalçın Bayer, makalesinde, "Başarılı ve pir-ü pak bir madenci" portresi çizdi. Hürriyet'in bir diğer yazarı Vahap Munyar da 2012 yılında Alp Gürkan'la maden ocağında yaptığı röportajı hatırlattı. Munyar, yüzlerce kişinin yaşamını yitirmesini hiçe sayarak, röportajdaki "Üstün teknoloji maden ocağı" unsurlarını yeniden hatırlattı.

AYDIN DOĞAN'IN ERDOĞAN DÜŞMANLIĞI

Aydın Doğan ve kızlarının sahibi olduğu ve yönettiği Doğan Medya Grubu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a düşmanlıkta sınır tanımıyor. Doğan Medya'ya bağlı yayın organları Hürriyet, hurriyet.com.tr, Kanal D, CNNTurk, Radikal ve Posta, Gezi olayları ve 17 Aralık darbe girişiminde de paralel örgütle kirli bir işbirliği yapmıştı.

MEDYARADAR

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2014, 21:10