banner158
banner218

Rusya: ABD ve İran'ı krizi diyalogla çözmeye ikna edeceğiz

Dışişleri Bakanı Lavrov, "ABD ve İranlı mevkidaşlarımızı tehlikeli durumdan uzaklaşma ve medeni bir şekilde diyalog ile sorunlarını çözmeye ikna edeceğiz. Elbette bu; ültimatom, yaptırım ve şantaj politikasına son verilmesi anlamına geliyor" dedi.

Rusya: ABD ve İran'ı krizi diyalogla çözmeye ikna edeceğiz
banner216


Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bölgedeki  gerilimin son bulması için ABD ile İran’ı diyalog kurmaya ikna edeceklerini  belirtti. 

Lavrov, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Abdullah bin  Zayid Al Nahyan ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında,  ABD-İran gerilimine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ABD ve İran’ı diyalog kurmaya ikna edeceklerini belirten Lavrov, "ABD  ve İranlı mevkidaşlarımızı tehlikeli durumdan uzaklaşma ve medeni bir şekilde  diyalog ile sorunlarını çözmeye ikna edeceğiz. Elbette bu; ültimatom, yaptırım ve  şantaj politikasına son verilmesi anlamına geliyor." dedi.

Rusya’nın, Basra Körfezi’ndeki Arap ülkeleri ile İran arasında diyalog  başlatılmasını önerdiğini hatırlatan Lavrov, İran etrafındaki muhtemel savaş  senaryolarının uluslararası kriz yaratabileceği uyarısında bulundu.

Lavrov, "Diyalog her zaman barışçıl yollarla çatışmaların çözümünü  sağlar, en azından buna çok ciddi bir şans sağlar. Körfez’deki Arap ülkeleri bir  şekilde diyaloğu kullanabilir." diye konuştu.

Diyalog yolunun seçilmemesi halinde bölgede güç kullanma noktasına  gidileceğine işaret eden Lavrov, "Bu, Orta Doğu ve Kuzey Afrika için felaket  olacak, uluslararası kriz meydana gelecek." ifadelerini kullandı.

"Tanker saldırılarıyla ilgili hiçbir ülkeyi suçlayamayız"

BAE Dışişleri Bakanı Al Nahyan da Umman Körfezi’nde iki petrol  tankerine yönelik saldırıyla ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK)  materyallerin sunulmasından memnun olup olmadığı sorusuna cevap verdi.

Saldırıyla ilgili hiçbir ülkeyi suçlayamayacaklarını söyleyen Al  Nahyan, "Bu konuda çok profesyonel olmalıyız. Uluslararası toplum için ikna edici  doğrulanmış ve ispatlanmış deliller olmalıdır." dedi.

Al Nahyan, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun İran’a karşı küresel  bir koalisyon oluşturulması çağrısını BAE’nin destekleyip desteklemediği sorusuna  ise "Bütün bu adımlar boğazın ve gemilerin korunmasına yönelik, İran’a karşı  değil." cevabını verdi.
Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2019, 19:04