banner158
banner218

PKK/PYD'nin sözde Afrin siyasi sorumlusu tutuklandı

Mersin İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince Gaziantep'te  düzenlenen operasyonda gözaltına alınıp Mersin'e getirilen, terör örgütü  PKK/PYD'nin sözde Afrin İçişleri Bakanının kardeşi ve sözde Afrin siyasi  sorumlusu Kava Muhammed Bayram, tutuklandı.

PKK/PYD'nin sözde Afrin siyasi sorumlusu tutuklandı
banner216

 Mersin'deki İl Jandarma Komutanlığı Terörle  Mücadele Şubesi (TEM) ekipleri, terör örgütü PKK/PYD'nin sözde Afrin İçişleri  Bakanının kardeşi ve Afrin siyasi sorumlusu Kava Muhammed Bayram'ın, yaklaşık 1  yıl önce yasa dışı yollarla Türkiye'ye giriş yaptığı ve Mersin'e geldiğini  belirledi.

Şüphe üzerine zanlıyı takibe alan ekipler, Bayram'ın Mersin'den  Gaziantep'e geçtiğini ve Şahinbey ilçesi Bey Mahallesi'nde Suriyeli  sığınmacıların yoğun olarak yaşadığı bir mahallede yaşamaya başladığını tespit  etti.

Ekipler, Gaziantep İl Jandarma Komutanlığının desteğiyle düzenlenen  operasyonda zanlıyı yakalayıp, sorgulanmak üzere Mersin'e getirdi. Zanlı,  sorgusunun ardından sevk edildiği mahkemece tutuklandı.

Bayram'ın, Türkiye'de rahat hareket etmek için Geçici Koruma Yabancı  Kimliği de aldığı tespit edildi.

Sözde Afrin siyasi sorumlusu Bayram'ın ayrıca yasa dışı yollarla  Yunanistan'a geçmek için sahte pasaport almaya çalıştığı öğrenildi.

Öte yandan zanlının Selahattin isimli bir kardeşinin de örgütün sözde  Kıbrıs Rum Kesimi sorumlusu olduğu ve oraya gelen Kürtlerden "bağış" adı altında  para topladığı ve kısa bir süre önce kalp krizi geçirerek öldüğü bildirildi.

Kava Muhammed Bayram, Jandarma ekiplerince Gaziantep'te 28 Temmuz'da  düzenlenen operasyonda gözaltına alınarak Mersin'e getirilmişti.

  

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2018, 17:19