banner339
banner313

Olimpiyat Madalyalarının Değeri Ne Kadar?

Olimpiyatlar boyunca sporculara altın, gümüş ve bronz olarak 900'ü aşkın madalya verilecek. Peki bu madalyaların değeri ne kadar?

Olimpiyat Madalyalarının Değeri Ne Kadar?
banner504


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Toplam ağırlığı 556 gram olan altın madalyanın sadece 6 gramı altından oluşuyor. Kalanı ise gümüş. Mevcut fiyatlarla altın madalyanın toplam maliyeti işçilik hariç 792 dolar oluyor.

Gümüş madalya ise 550 gram saf gümüşten oluşuyor. Bu da 445 dolara denk geliyor.

Bronz madalya ise yüzde 95 bakır ve yüzde 5 çinkodan oluşuyor. Bu da 450 gram ağırlığındaki bronz madalyanın maliyetini 4,1 dolara getiriyor.

Londra merkezli bir finans kuruluşu, olimpiyatların başladığı tarihten bu yana ülkelerin kazandığı madalyaların değerini hesapladı. En kazançlı ülke, bugüne kadar 2 bin 542 madalya kazanan ABD oldu.

Olimpiyatlarda sporcuların kazandığı madalyaların "emtia değeri" milyon dolarlarla ifade ediliyor.

Madalyaları En Değerli Sporcu Michael PhelpsElde ettiği madalyaların parasal değeri en yüksek sporcu ise ünlü yüzücü Michael Phelps. ETX'e göre Phelps madalyalarını satsaydı 3 gümüş, 2 bronz ve 23 altın madalya ile birinci sırada yer alacaktı.

Kurallara Göre En Az 6 Gram Altın İçermesi ŞartAltın madalyalar çoğunlukla gümüşten ve bazen bakır gibi diğer malzemelerle karıştırılarak yapılıyor ve genellikle altınla kaplanıyor. Uluslararası Olimpiyat Komitesi, altın madalyanın en az 6 gram altın ve yüzde 92,5 saflıkta gümüş içermesini şart koşuyor. Rio Olimpiyatları’ndaki altın madalyalarda kullanılan metalin toplam değeri 508 dolarken, Tokyo'da bu rakam 790,34 dolara çıktı.

 
banner218