banner4

O soruya şaşırtan cevap

Soma'da 301 kişinini yaşamını yitirmesine neden olan maden faciasından sonra yurdun dört bir yanında protesto gösterileri düzenlendi. Bu gösteriler için satın alınan baretler ise protestoların sembolü haline dönüştü. Soma Kömür İşletmeleri'nin çöken maden

O soruya şaşırtan cevap
banner26

Soma faciasının yası hala yürekleri yakmaya devam ediyor. Söz konusu maden kazasından sonra ise tüm gözler iş güvenliği alanına çevrildi. Henüz daha bilirkişilerin tamamladığı bir rapor olmamasına rağmen madendeki kazanın duman sensorlarının yeterli çalışmadığından ve bakımlarının da tam olarak yapılmadığından çıktığı masadaki seçeneklerden biri.
Soma’ya iş güvenliği malzemeleri sağlayan firmalardan biri de Enzet. İstanbulBaşakşehir’de de bir ofisi bulunan şirket madencilere baret sağlıyor. Hurriyet.com.tr’ye konuşan firmanın Satış Yetkilsi Vural Erol, “Kaza madenlerdeki bazı eksiklikleri ortaya çıkardı. Önümüzdeki dönemde madenlere daha çok oksijen maddesi, gaz sensoru ve yangın uyarı sistemleri satacağımızı düşünüyoruz” dedi.

10 BİN LİRAYA KADAR ÇIKABİLİYOR

Gaz sensorları ve maskelerin ekonomik boyutu ile ilgili olarak da bilgi veren Erol, “Gaz sensorları 500 liradan 10 bin liraya kadar çıkabiliyor. Gaz maskeleri ise 50 eurodan başlayıp 200 euroya kadar çıkıyor” diye konuştu. Yaşanan bu kazadan sonra Soma Holding ile çalışıp çalışmayacakları sorusuna ise Erol , “Neden Soma Holding ile çalışmayalım ki. Daha çok çalışmamız lazım onlarla. Güvenlik eksikleri ortada” diye ifadesini kullandı. 
Gezi olayları zamanında protestolar için bol miktarda gaz maskesi sattıklarını belirten Erol Soma protestolarının simgesi haline gelen baret satışlarında ise çok bir artış kaydedilmediğini anlattı. Öte yandan İstanbul Karaköy tarafında görüştüğümüz hırdavatçılar ve iş güvenliği ürünleri satan firmalar da baret satışlarında bir patlama yaşanmadığını bildirdiler.
  
YERLİ BARET YABANCI BARET FARKI

Türkiye’deki madenlerde çalışan işçiler genel olarak 4-4.5 lira arasında bir ücret karşılığında satılan yerli baretleri kullanıyorlar. Fakat uzmanlara göre bu baretler çalışan sağlığı açısından uygun değil. İş güvenliği malzemeleri satışı yapan Mehmet Bulut’a göre madencinin taktığı baret ile kafası arasında 6 cm bir boşluk olması gerekiyor. Marka olarak ise uluslararası tanınırlığı olan 3M veya UVEX gibi ithal baretlerden kullanılması işçi sağlığı açısından daha önemli. 

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2014, 15:18