banner339
banner274

Murat Kurum: Yanan yerlerin imara açılması söz konusu değil

AFAD Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nın ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum, yangında zarar gören ormanlık alanların yeniden imara açılmasının söz konusu olmadığını söyledi.

Murat Kurum: Yanan yerlerin imara açılması söz konusu değil
banner401
banner427


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AFAD Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Antalya'da bugüne kadar 19 noktada yangın başladı, 14 noktada kontrol altına alındı. Tüm imkanlarımızla, seferberlik halinde, iş birliği ve uyum içinde yangınlarla mücadelemizi sürdürüyoruz.

Bugünkü müdahaleyle Manavgat'taki kritik bölgelere yangının sıçraması engellendi.

Antalya'da 6 bin 524 personel, 8 uçak, 2 İHA, 30 helikopter, 456 arazöz, 426 iş makinesi ve 172 itfaiye aracı ile toplam 1841 araç müdahale ediyor"

Kurum: Sit alanını ne Antalya'da ne Muğla'da ne Marmaris'te ne de Bodrum'da imara açmayacağız

Bakan Kurum da yaptığı açıklamada, "48 mahallemiz doğrudan etkilenmiş durumda, tamamen boşalttığımız mahalle sayımız 31 ve kısmen zarar gören mahallelerimiz de 17 oldu." dedi

Kurum, şöyle devam etti:

"Antalya'ya toplam 47,5 milyon lira ödenek gönderildi, zarar tespitleri çerçevesinde de 912 ailemize 12 milyon 200 bin lira yardım yapıldı.

Antalya'da zarar gören hayvanlarımıza ilişkin 70 veteriner hekimimiz, 7 gün 24 saat hizmet veriyor.

Sit alanını, çevre koruma bölgesi ve orman alanını imara açmadığımız gibi bu yangından sonra da ne Antalya'da ne Muğla'da ne Marmaris'te ne de Bodrum'da imara açmayacağız."

Bakan Kurum, yangından etkilenen bölgelerde, en geç gelecek yaz aylarına kadar toplam 1037 konutu hızlı bir şekilde inşa edeceklerini bildirdi.

Kurum, "Milletin, devletine güveni tamdır. İşte bundan rahatsız olan odaklar var. Onlar varsın olmaya devam etsinler." dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu da "Yangının yerleşim yerleriyle ve diğer ormanlarla bağını koparmak için de yeni yollar açıyoruz" diye konuştu.
banner218