banner158
banner218

Malatya'da deprem sonrası uyarı: Ağır hasarlı binalara girmeyin

Malatya'da deprem sonrası uyarı: Ağır hasarlı binalara girmeyin
banner216


Baruş, beraberinde AK Parti Malatya milletvekilleri Öznur Çalık, Ahmet Çakır ve Hakan Kahtalı ile Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cemal Nogay ile Pütürge'nin Taşmış Mahallesi'ne bağlı mezralarda incelemelerde bulundu. Baruş, depremzedelere geçmiş olsun dileklerini ileterek sorunlarını dinledi.

İncelemenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Baruş, ziyaret ettikleri evin çatısında bir çökme olduğunu belirterek hem ev hem ahır olarak kullanılan konutun depremden etkilendiğini söyledi. Burada vatandaşların kalmasının mahsurlu olduğunu aktaran Vali Baruş, "Daha önceki depremde de ağır hasarlı olarak rapor verilmiş. Dolayısıyla vatandaşımızın geçici barınma amacıyla çadırı kuruldu. Hak sahipliği işlemi de süratle tamamlayarak inşallah devletimiz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan kırsal konutlardan vatandaşımız hak sahibi olur." dedi.Vali Baruş, ilçede Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerinin çalışmalarının sürdüğünü aktararak şöyle devam etti:

Artçı sarsıntıların devam ettiğini bildiren Vali Baruş, şunları kaydetti:

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise tüm hemşehrilerine geçmiş olsun dileklerini ileterek depremin hemen ardından ilçeye geldiklerini söyledi.

Depremi ciddi şekilde hissettiklerini anlatan Çalık, "Herkese geçmiş olsun diliyorum. Şükürler olsun ki can kaybımız yok. Depremle yaşamayı öğreneceğiz. Hepimiz bu afetin ilçemize, ülkemize zarar vermeden atlatılması için mücadele vermeye devam edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere bakanlarımıza teşekkür ediyoruz. İlk andan itibaren talimatlarını verdiler. Devlet olarak buradaydık. Herkes burada, hasar olmamasına rağmen. İnşallah ilk günkü gibi yaralarımızı sarmaya devam edeceğiz. Vatandaşa yanında olduğumuzu hissettireceğiz." diye konuştu.

İnceleme sırasında AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, cep telefonuyla Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'u aradı.

Malatya Valisi Aydın Baruş, milletvekilleri Öznur Çalık, Hakan Kahtalı ve Ahmet Çakır, Bakan Kurum ile telefonda görüşerek ilçedeki sıkıntıları dile getirdi.

AA