banner116

Madenin sahibi 3 gün sonra ilk kez konuştu

Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan yaptığı basın toplantısında kendisine yöneltilen sorulara cevap verdi.

Madenin sahibi 3 gün sonra ilk kez konuştu
banner94
banner26

Şu ana kadar 284 kişinin hayatını kaybettiği Soma Maden Ocağı'nın sahibi Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan, maden ocağındaki faciayla ilgili, Eynez Karanlıkderemevkisindeki işletme binasında basın toplantısı yaptı.

 Alp Gürkan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle; 

GELİRİMİ İŞÇİ GÜVENLİĞİNE VE TEKNOLOJİYE HARCADIM

Olayın yaşandığı andan itibaren tüm imkanlarımızı seferber ettik.  Madencilik hayatımda en önem verdiğim şey elde ettiğim gelirlerimin tümünü maden işletmeciliğinde en ileri teknoljiyi kullanmaya ve işçilerin güvenliğine harcadım.

TRAFO PATLAMASINA İNANAMADIM

Arkadaşlarım elim kazanın olduğu maden ve diğer madenlerdeki çalışmaları son derece dikkatli bir şekilde sürdürüyorlardı. salı günü işletmeden gelen habere inanamadım. Trafo patlaması diyorlardı... 40 seneyi aşkın bir süredir madenlerde uğraşmış bir olarak trafo patlaması gibi bir durumun olduğuna inanamadım. Hemen bölgeye intikal ettim ve arkadaşlarımla tüm süreci kordine ettim.

İÇİM YANIYOR!

İçim yanıyor, beni tanıyanlar çok iyi bilir. Sağlığım el vermediği için bu toplantıyı 2-3 gün sonra yapmayı planlıyordum ancak kamuoyunda oluşan tepkiden ötürü sağlığımı bir kenara bırakarak bugün bu toplantıyı yaptım.

Bulunmuş olduğumuz bölgede 4 ayrı işletme mevcut bunlardan 3'ü bize ait. Burada tespit edilmiş fiyatlar ihale ile tespit edilmiş fiyatlardır. Biz düşük teknolojiyle bu maliyetlerin altından kalkabilmemiz mümkün değildi o yüzden biz de son teknoloji ürünleri iş güvenliği kapsamında madenimize getirdik. Bu şekildeki madende işçiler güvendedirler.

EKSİKLERİ GİDERİP MADENİ İŞLETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Tüm eksikleri giderip gerekli tüm tedbirleri alarak bu işletmeyi işletmeye devam edeceğiz. Fakat Türkiye Taşkömürü yetkilileri bu işletmeye son vermek isterse o zaman burada faaliyet olmaz.

GÖRDÜĞÜM KADARIYLA BU BİR KAZA!

Bu işletmede kim eksiklik yapmışsa, hata yapmışsa bunun hesabını verecek. Gördüğüm kadarıyla bu bir kaza. Ancak kendim ocağa inmedim harita üzerinden bunu söyliyebilirim. 3 senedir ilk kez işletmeye geliyorum. 76 yaşında olduğum için böyle bir madene inip çıkma gibi bir durumum söz konusu olamaz.

VİCDANIM SON DERECE RAHATSIZ

Yaşanan faciadan ötürü vicdanım son derece rahatsız. Burada hayatını kaybeden işçiler bende büyük bir infial yarattı.

ÖLEN İŞÇİLERİN AİLELERİNE ÖMÜR BOYU DESTEK VERECEĞİZ

Arkadaşlarıma talimat verdim. Tüm haklarının yanı sıra hayatını kaybden arkdaşlarımızın ailelerine ömür boyu tüm ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik bir çalışma hazırlıyoruz. Bir vakıf kurulacak ve bu vakıf üzerinden bu ihtiyaçlar giderilecek. Ayrıca bu ailelerin hepsini bir sitede toplama gibi alternatifler üzerinde de çalışıyoruz.

ŞAHSIMA KARŞI BİR TEPKİ YOK

Şahsıma karşı ne hükümetten ne de başka yerlerden bir tepki yok. Sadece bana üzüntüleri belirten ifadeler kullanıldı. 

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2014, 20:47
banner118