banner158

Maaşı bankaya yatırmayan işverene büyük ceza!

Çalışanların maaşlarının elden verilmesi yasak. Kanuna göre işveren maaşın tamamını banka aracılığıyla ödemek zorunda. Elden verilen maaşlar eksik gösterildiği için bundan hem çalışan hem de devlet zarar ediyor. Peki maaşı bankaya yatırmak yerine elden vermenin cezası ne kadar?

Maaşı bankaya yatırmayan işverene büyük ceza!
banner152

Maaşları bankaya yatırmak yerine elden veren işverenleri büyük ceza bekliyor. Bu durum çoğu zaman eksik beyan anlamına da geldiği için, cezanın boyutu da artıyor. Hem çalışanın emeklilik konusunda zarar uğratılması hem de devletin eksik vergi ödenerek zarar sokulması anlamına gelen bu uygulama, şikayet edildiği takdirde ciddi yaptırımlara sebep olabiliyor.

ÜCRETİ BANKAYA YATIRMAMANIN CEZASI NE KADAR?

Böyle durumlar; aylık prim ve hizmet belgesinde ücretin eksik bildirilmesi, bordronun geçersiz olması ve muhasebe defterlerinin geçersiz olması için işveren ayrı ayrı ceza ödemektedir. Bu rakam 2019 yılı itibariyle toplamda 92.102,4 TL'dir. Ayrıca işverenin eksik bildirdiği primlerin ödemesini yapması da istenir. Ayrıca ücretleri bankadan ödememe cezası olarak işverenden 236 TL daha tahsil edilir.

Elden maaş alanlar bu durumu SGK 'ya şikayet edebilecekleri gibi, İş Mahkemeleri'ne dava da açabilirler.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2019, 10:52