banner158

KPSS için 'sıkça sorulan sorular ve cevapları' yayımlandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM)  2019 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) A Grubu ve Öğretmenlik Sınavı için sıkça  sorulan sorular ve cevapları yayımlandı.

KPSS için 'sıkça sorulan sorular ve cevapları' yayımlandı

Kamuoyunda anlaşılmayan hususlara açıklık getirmek amacıyla 2019 KPSS  A Grubu ve Öğretmenlik Sınavı'na ilişkin 33 "sıkça sorulan soru ve cevabı"  ÖSYM'nin internet sitesinden paylaşıldı.

Buna göre başvuruları 15 Mayıs tarihinde sona erecek olan 2019 KPSS A  Grubu ve Öğretmenlik Sınavı'na, kamu kurum ve kuruluşlarının A grubu kadrolarına  veya Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) öğretmen kadrolarına başvurmak isteyenler  katılabilecek. Sınava lisans programlarından mezun olanlar ile sınava başvuru  sırasında mezun durumda olmayan, ancak sınavın iki yıl olan geçerlik süresi  içinde lisans düzeyinde mezun olabilecek durumdaki adaylar başvurabilecek.

2019 KPSS A Grubu ve Öğretmenlik Sınavı, genel yetenek-genel kültür,  eğitim bilimleri, alan bilgisi ile Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT)  oturumlarında yapılacak. Sınavın "genel yetenek-genel kültür" oturumu tüm adaylar  için zorunlu olacakken, diğer oturumlara adaylar tercihine bağlı olarak  katılacak.

banner195
Bu noktada adayın atama için başvurmak istediği kurum ve kuruluşlar  için katılmak zorunlu olduğu oturumlar bulunuyor. Örneğin MEB bünyesinde öğretmen  olarak görev almak isteyenler, sınavın "genel yetenek-genel kültür" oturumu ile  eğitim bilimleri oturuma ve alanlarında ÖABT yapılıyorsa ilgili alandaki ÖABT'ye  katılacak. İmam-Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmenliği ve Beden Eğitimi  Öğretmenliği alanlarında bu yıl ilk defa ÖABT yapılacağından bu alanlara atanmak  isteyen öğretmen adaylarının ilgili alanlarda 2019 ÖABT'ye girmeleri de zorunlu  olacak.

2019-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik Sınavının "genel yetenek-genel  kültür" oturumu ile "eğitim bilimleri" oturumu 14 Temmuz'da, alan bilgisi  oturumları, 20-21 Temmuz'da, ÖABT ise 28 Temmuz'da yapılacak.

Sınavın alan bilgisi oturumlarına başvuru yapabilmek için önce  2019-KPSS başvurusu yapmak gerekiyor. Başvurusunu yapıp sınav ücretini yatıran  adaylar, başvuru süresi içinde ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden  (https://ais.osym.gov.tr) alan bilgisi sınavları oturumlarına başvurularını  gerçekleştirebilecek.

Adaylar, sınava ilişkin "Sıkça Sorulan Sorular"a ÖSYM'nin  "//www.osym.gov.tr" internet adresinden ulaşabilecek.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2019, 19:23
banner196
banner199