banner339
banner313

Kovid-19 bulaşan Sumatra kaplanları sağlıklarına kavuşuyor

Endonezya'da nesli tükenmekte olan ve yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanan iki Sumatra kaplanının iyileşmeye başladığı aktarıldı.

Kovid-19 bulaşan Sumatra kaplanları sağlıklarına kavuşuyor
banner401
banner427


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Jakarta Parklar ve Orman Dairesinden Suzi Marsitawati, ülkenin başkentindeki hayvanat bahçesinde bulunan iki Sumatra kaplanından Kovid-19 şüphesiyle sürüntülerin alındığını ve sonuçların pozitif çıktığını söyledi.

Sonuçların ardından tedavilerine başlanan kaplanların durumunun 10-12 gün sonra iyileşmeye başladığı belirtildi.

Marsitawati, Jakarta'nın Ragunan Hayvanat Bahçesi'nde yakın gözlem altında olan kaplanların durumunun iyi olduğunu, "iştahlarının geri geldiğini ve aktif olduklarını" kaydetti.

Jakarta hükümetinin kaplanların nasıl enfekte olduğunu bulmaya çalıştığını aktaran Marsitawati, hayvanat bahçesinin Kovid-19 kısıtlamaları kapsamında kapalı olduğunu dile getirdi.

Marsitawati, "Bakıcılar ve diğer hayvanat bahçesi çalışanları arasında enfeksiyon yok." dedi.

Sumatra kaplanlarından dokuz yaşındaki Tino, 9 Temmuz'da nefes darlığı, hapşırma ve burun akıntısı ile hastalandı ve iştahını kaybetti. İki gün sonra, 12 yaşındaki Hari de aynı semptomları göstermeye başladı.

Endonezya'nın batısındaki Sumatra bölgesinde bulunan kaplanların nesli, doğal yaşam alanları giderek tahrip edildiği için risk altında bulunuyor.

AA
banner218