banner339
banner313

Koronavirüs bitmeden 'süper grip' ortaya çıktı

Tüm dünyanın 2 yıldır mücadele ettiği koronavirüs salgını bitmeden farklı bir grip türü olan süper grip ortaya çıktı. Hastalığa yakalananları grip semptomlarını çok ağır yaşıyorlar.

Koronavirüs bitmeden 'süper grip' ortaya çıktı
banner475


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Salgında neredeyse bitme noktasına gelen grip uzmanların adlandırmasıyla süper grip olarak geri döndü.Hastalık kendini grip olarak gösteriyor ve Avrupa`da 15 ila 44 yaş arasında hızla yayılıyor.Hastalığa yakalananların koronavirüs testleri negatif çıksa da semptomları çok ağır yaşıyorlar.Hastalığı geçirenler grip benzeri semptomlar gösteriyorSüper gripten muzdarip olanlar sinüs ve göğüs enfeksiyonları, öksürük, boğaz ağrısı, yorgunluk ve tat ve koku kaybı gibi belirtiler gösteriyor.Ingiltere’de Sağlık Güvenliği Kurumu`ndan alınan rakamlar, soğuk algınlığı ve grip, öksürük veya nefes almada zorluk ile ilgili çağrıların arttığını gösterdi.

Cardiff Üniversitesi`nden Profesör Ronald Eccles süper gribi solunum virüsü olarak tanımladı. Eccles solunum virüsünde soğuk algınlığına benzer semptomlar olduğunu ancak iki yaşın altındaki bebeklerde ve yaşlılarda daha ciddi hastalıklara neden olabileceğine dikkat çekti.

banner218