banner339
banner313

Korku filmi değil gerçek! Virüs, daha fazla yayılabilmek için evrim geçiriyor

Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) varyantlarının etkisini araştıran bilim insanlarına göre koronavirüs havada daha iyi yayılmak için evrim geçiriyor.

Korku filmi değil gerçek! Virüs, daha fazla yayılabilmek için evrim geçiriyor
banner475


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan koronavirüs pandemisiyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Varyantların etkisinin konuşulduğu bu günlerde yapılan bir araştırmayla virüs mutasyonlarının değişimi incelendi.

İngiliz Daily Mail'in haberine göre bilim insanları virüsün yeni varyantlarının ortaya çıkmasıyla yaşadığı değişimi belirlemeyi başarırken, virüsün 'havada daha iyi yayılmak için' evrim geçirdiği öne sürüldü.

Herhangi bir virüsün havadan yayılması bilim çevrelerince 'kâbus senaryosu' olarak belirtilirken, bir virüs hava yolu ile bulaşacak kapasiteye sahip olursa bu durum bulaşıcılık oranını ciddi derece yükseltiyor.

Benzer bir durumun koronavirüs için de geçerli olduğu belirtilirken, orijinal koronavirüs (Wuhan versiyonu) ile İngiltere'de ocak ayındaki yıkıcı ikinci dalgayı tetikleyen Alpha varyantı kıyaslandı.

Maryland Üniversitesi'nden araştırmacılara göre Alpha varyantı ile enfekte olan insanlar, normal virüs bulaşan insanlardan 100 kat daha fazla havaya virüs yayıyor. Delta varyantıyla ilgili henüz bu çalışmaya imza atılmazken, bilimsel olarak daha bulaşıcı olduğu kanıtlanan Delta için de sonuçların değişmeyeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

SonDakika
banner218