banner158

Kilis'te okula giden Suriyeli öğrenci sayısı açıklandı

Suriyeli sığınmacıların en yoğun yaşadığı kent olan Kilis’te yeni eğitim yılının başlamasıyla birlikte Suriyeli öğrencilerin sayısı dikkat çekti. Kilis Valisi Soytürk, kentte eğitim gören 54 bin öğrencinin 24 bininin Suriyeli olduğunu kaydetti.

Kilis'te okula giden Suriyeli öğrenci sayısı açıklandı
banner152


Türkiye’de Suriyeli sığınmacıların en yoğun yaşadığı kent olan Kilis’te Suriyeli öğrencilerin fazlalığı dikkat çekti. Kilis’te nüfusun büyük bir çoğunluğunu Suriyeli sığınmacılar oluştururken, Kilis Valisi Recep Soytürk, 24 bin Suriyeli öğrencinin okullarda eğitim gördüğünü açıkladı.

Vali Soytürk, Kilis’in 10 yıl önce Türkiye birinciliği ve ikinciliği olan bir il olduğunu ifade ederek, “Kilis geçmişte eğitime önem veren bir ilimizdir. Son zamanda da ciddi nüfus artışı nedeniyle özellikle Suriyeli misafirlerimizin gelmesiyle birlikte ikili eğitimden kaynaklı bir sıkıntı söz konusudur. Son zamanlarda yapmış olduğumuz Suriyeli öğrencileri anaokuluna getirip Türkçeyi öğretmek ya da ara sınıflardaki Suriyeli öğrencilere Türkçeyi öğretmekle birlikte yeni bir ivme yakalamak istiyoruz. Yeni okullar için arsaları, belediyeden, vakıflardan, hazineden alıyoruz. Böylece arsaların üzerlerine okul yapalım, ikili eğitimi ortadan kaldıralım istiyoruz. Bakanlıklarımızın ve belediyemizin çok ciddi çalışmaları var. Türk öğrencilerimizin sayısı 29 bin, Suriyeli öğrencilerimizin sayısı 24 bin olmak üzere 54 bin öğrencimiz eğitim görüyor” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2019, 14:45