banner158

Kılıçdaroğlu'ndan ilginç talimat: AK Parti hariç..

Seçimin kazananının tatilciler ve boykotçular olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu teşkilata da ilginç bir talimat verdi.

Kılıçdaroğlu'ndan ilginç talimat: AK Parti hariç..
banner152

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP ile birlikte ortak aday gösterdikleri Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Cumnhurbaşkanlığı seçimini kaybettiğinin netleşmesinden sonra Cumhuriyet gazetesinden Utku Çakırözer'e konuştu.

"TATİLCİLER VE BOYKOTÇULARKAZANDI"

Sonuçları nasıl değerlendiriyorsunuz?

"Bu seçimin galibi Erdoğan değildir. Sayın İhsanoğlu ve Sayın Demirtaş'tır. Devlet mekanizmasına karşı büyük bir cesaretle yarıştıkları için. Karşılarında toplumu ayrıştıran, kutuplaştıran, bölen bir adaya karşı mücadele verdikleri için. Tatilciler, boykotçular ve diğer sandığa gitmeyen kesimler olmasaydı yüzde 51 oy oranını bulamayacaktı ve seçim ikinci tura kalacaktı."

"YİNE 'EKMEL BEY' DERDİM"

Ekmeleddin İhsanoğlu'nun aday gösterilmesinin hata olduğu yönündekideğerlendirmeleri nasıl karşılıyorsunuz?

"Bugün seçim olsa yine CHP'nin adayı olarak Sayın İhsanoğlu'nu gösterirdim. Aldığı sonuçlar şunu gösteriyor. Türk siyaseti Sayın İhsanoğlu gibi tertemiz bir ismi bugünkazanmıştır. Türk siyaset dünyası Sayın İhsanoğlu ile çok önemli bir aktör kazandı. Bilgi, birikim ve üslubu ile yeni bir aktör, siyaset açısından ciddiye alınması gereken bir aktördür."

"TATİLCİLER VE BOYKOTÇULAR KAZANDI"

30 Mart seçimlerindeki oy toplamı yüzde 43'tü, ama Ekmel Bey'in oy oranı yüzde 38. Bu kaybı neye bağlıyorsunuz?

"Rakamlar şunu gösteriyor. Tatilciler, boykotçular, diğer sandığa gitmeyen insanlar ve Demirtaş'a giden oylar bunun sebebi olabilir."

"PARTİ ÇATLAMAZ"

Bu sonuçlar CHP'de bir çatlama ya da bölünme yaratır mı?

"Hayır, yaratmaz. Tabanımız hem adayına hem sandıklara sahip çıktı. Parti içinde bir çatlama için ortada bir gerekçe göremiyorum."

Seçim sonuçlarına göre CHP'yi olağanüstü bir kurultaya götürmeyi düşünüyor musunuz?

"Ne diye yapacağız ki? Bence kurultaya gitmemizi gerektiren bir sebep yok. Ancak parti teşkilatımız ya da yönetim organlarımız bu yönde bir taleple gelirlerse tabii ki olabilir. Biz zaten kurultayımızı seçimler nedeniyle bir yıl ertelemiştik. Ama parti tabanımızdan bunun tersi yönde bir talep bugüne kadar gelmedi. Bundan sonra gelirse değerlendiririz."

"MHP ELEŞTİRİLMEYECEK TALİMATI"

MHP'nin Ekmel Bey için yeterince çalışmadığı yönündeki iddialara katılıyor musunuz?

"Hayır, herkes çalıştı. Onlar da ellerinden gelen çabayı gösterdi. Ben de tüm parti teşkilatımıza bir talimat verdim. MHP kesinlikle eleştirilmeyecek. AKP hariç hiçbir parti eleştirilmeyecek."

"O ANKETLER DEMOKRASİYE İHANET"

Seçim öncesinde kamuoyu yoklamalarının gösterdiği sonuçları nasıldeğerlendiriyorsunuz?

"Erdoğan'ı yüzde 55-57; Ekmel Bey'i de 32-33 gösteren o araştırmalar, yurttaşlarımızın sandığa gitmesini engellemeye yönelik operasyonlardı. Ve maalesef amacına ulaşmış gözüküyor. Yüz binlerce insan o araştırma sonuçlarına bakarak 'nasıl olsa kazandı' diyerek sandığa gitmediler. O araştırma şirketleri bu yaptıkları hareketle demokrasiye ihanet etmişlerdir."

"İLK KEZ SİYASET DEVLETİN TEPESİNDE"

Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı için öngörüleriniz nelerdir?

"Bu seçimin asıl kaybedeni demokrasi ve temiz siyaset olmuştur. Kirli siyasetin, devletin tepesine gelmesi Cumhuriyet tarihimiz açısından dramatik bir sonuçtur. İlk kez bu kadar şaibeli bir kişi o koltuğa oturacak. Oysa böylesine onurlu bir koltuğa hakkındaki tüm şaibelerden arınmış biri oturmalıydı."

Başbakan Erdoğan Cumhurbaşkanı olduğunda Köşk'e gidecek misiniz?

"Ona, parti kurullarımızla değerlendirip daha sonra karar vereceğiz."

Yarın ne yapacaksınız?

"Yarından itibaren 2015 seçimlerine hazırlanıyoruz. Zaten çalışmamızı başlatmıştık. Şimdi kollarımızı sıvayarak o seçimlere hazırlanacağız."

 

 

 

Sosyal medyada bu konuyla ilgili düşüncelerinizi #aydınkonuşuyor etiketiyle paylaşın, yayınlayalım! 

facebook.png twitter.png

habericiuygulamalar.jpg
Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2014, 16:23