banner158
banner218

Kaşıkçı'nın nişanlısı Cengiz'den 'uluslararası soruşturma' çağrısı

BM'deki 'Cemal için Adalet' basın toplantısında konuşan Hatice Cengiz, "BM raporu, kesinlikle BM'nin bünyesinde bir dosyanın numarası olarak kalabilecek bir mesele değil. Uluslararası soruşturmanın ABD önderliğinde açılması çok daha etkili olur. AB ülkelerinin de böylesine bir  girişimde bulunmasını umut ediyorum" dedi.

Kaşıkçı'nın nişanlısı Cengiz'den 'uluslararası soruşturma' çağrısı
banner216


Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda  öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz, Birleşmiş Milletler  (BM), Avrupa Birliği (AB) ve ABD Kongresine, Kaşıkçı cinayetine ilişkin  uluslararası cezai soruşturma çağrısında bulundu. 

Hatice Cengiz, BM Cenevre Ofisi'nde BM Cenevre Ofisine Akredite Basın  Mensupları Birliği (ACANU) tarafından düzenlenen "Cemal için Adalet" başlıklı  basın toplantısında konuştu.

ACANU Yönetim Kurulu üyesi ve Anadolu Ajansı İsviçre muhabiri Bayram  Altuğ'un moderatörlüğünü yaptığı toplantıya uluslararası basın mensupları yoğun  ilgi gösterdi.

BM çatısı altında Cenevre'de uluslararası basının önüne çıkmaktan  memnuniyet duyduğunu ifade eden Cengiz, zaman zaman duygusal anlar yaşadığı  konuşmasına şöyle devam etti:

"Biliyorsunuz Cemal gazeteciydi. Hiçbir suçu olmadan resmi bir  misyonun içinde öldürüldü. Dolayısıyla bu dava aslında hem medya, hem insan  hakları ve insani boyutuyla tüm dünyayı ilgilendiren bir konu. Bu yönüyle  (raporu) Cenevre ve İsviçre için Suudi Arabistan'a yaptırım noktasında daha ciddi  ve sonuç odaklı birtakım adımların öncüsü olarak düşünüyorum."

'Davanın takipçisi olacağım'

Cengiz, BM Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes  Callamard'ın geçen hafta raporunda dile getirdiği, "BM Genel Sekreteri (Antonio  Guterres) Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin cezai soruşturma başlatmalı" çağrısı  ve BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric'in dün basın toplantısında  Guterres'in "böyle bir soruşturmanın ancak BM Güvenlik Konseyi (BMGK) yoluyla  mümkün olabileceği" açıklamasına ilişkin bir soruya şu karşılığı verdi:

"Uluslararası bir soruşturma talebinin kenara çekilecek ve bütün  dünyanın seyirci kalabileceği kadar basit bir mesele olmadığını düşünüyorum. 21.  yüzyılda hepimiz böylesine bir cinayete şahit olduk. Cinayete maruz kalan kişi  Orta Doğu açısından bakıldığında hem demokrasiye inanan, hem insan haklarına  inanan, hem de ifade özgürlüğünü savunan bir gazeteciydi. Bu (rapor), kesinlikle  BM'nin bünyesinde bir dosyanın numarası olarak kalabilecek bir mesele değil. Bu  konuyla alakalı dünya kamuoyu ve uluslararası örgütlerin harekete geçeceğini  düşünüyorum. Ben de bu konuda çalışmalara devam edeceğim ve takipçisi olacağım."

Kaşıkçı'nın geri gelmesinin artık mümkün olmadığını ifade eden Cengiz,  "Bundan sonraki süreçte onun ideallerini savunmak adına bu davayı devam  ettireceğim." diye konuştu.

Hatice Cengiz, raporun henüz yeni açıklandığına işaret ederek  özellikle ABD Kongresinin üyelerinin rapordaki çağrılara sessiz kalacağını  düşünmediğinin altını çizdi.

"Uluslararası soruşturmanın ABD'nin önderliğinde açılması çok daha  etkili olur." diyen Cengiz, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin de böylesine bir  girişimde bulunmasını umut ettiğini söyledi.

Callamard'ın raporunun BM İnsan Hakları Konseyi bünyesinde  hazırlandığına dikkati çeken Cengiz, BM'nin uluslararası bir soruşturmaya öncülük  etmesinin kurulma amacına hizmet edeceğini vurguladı.

'Ses kayıtlarını dinlemedim'

Cengiz, BM raporunda geçen ses kayıtlarına ilişkin, "Ben ses  kayıtlarını dinlemedim. Böyle bir talebim olmadı. Dinlemek istemedim. Dinlemenin  de bana iyi geleceğini düşünmedim. Böyle bir talebim olsaydı nasıl bir cevap  alırdım bilmiyorum. Bu ses kayıtları normal bir insanın kaldıracağı bir şey  olmadığı için belki de böyle bir teklifte bulunmamış olabilirler." diye konuştu.

'Suudi Arabistan'dan bir teklif almadım'

Kaşıkçı'nın ailesinin Suudi Arabistan yönetiminden "kan parası"  aldığına dair basında haberler okudularını fakat ailenin kısa sürede bu iddiaları  yalanladığını anımsatan Cengiz, "Buna ilişkin elimde yüzde yüz kesin bir bilgi  yok. Bu konuda bir yorum yapmam uygun değil. Ama benimle irtibata geçmediler.  Suudi Arabistan tarafından kesinlikle ne siyasi anlamda ne de bu konuyla  bağlantılı olarak, hiçbir şekilde bir teklif veya aramayla (irtibatla)  karşılaşmadım. Böyle bir teklif gelse bunu kabul edeceğimi kesinlikle  zannetmiyorum."

'Benim için onur ve gurur verici'

Cengiz, uluslararası basının Kaşıkçı davasına gösterdiği ilgiden büyük  memnuniyet duyduğunu ifade ederek "Cemal de uluslararası bir gazeteciydi. Bu  hadise Cemal'in başına geldikten sonra insani, siyasi ve mesleki olarak medyanın  gündeminden aylar boyunca düşmedi. Bu tabii ki benim için onur ve gurur verici.  Çünkü hayatımda ilk defa bir meselenin bu kadar dünya gündeminde kaldığına şahit  oldum." değerlendirmesinde bulundu.    
 
Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2019, 19:04