banner339
banner274

Karnındaki şişkinliğe ‘gastrit’ dedi… Evlendikten 2 ay sonra doğum yaptı! Yargıtay'dan emsal karar

Genç kadın nikahtan 2 ay sonra doğum yaptı. Eşi "çocuk benden değil" diyerek dava açtı. Yerel mahkeme kadını kusurlu boşadı Yargıtay ise "kusur yok" dedi. Kanal D’den Özgen Bingöl ve Durak Doğan’ın özel haberi...

Karnındaki şişkinliğe ‘gastrit’ dedi… Evlendikten 2 ay sonra doğum yaptı! Yargıtay'dan emsal karar
banner448
banner451


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Genç çift evlendikten 2 ay sonra, 38 haftalık bir bebek dünyaya geldi. Mahkemeye başvuran adam, eşinin kendisiyle evlenmeden önce başka birinden hamile kaldığı ve evlenmelerinden sonra doğum yaptığı gerekçesiyle boşanma davası açtı.

GASTRİTDEDİ AMA…

Genç adam eşinin hamileliğini kendisinden sakladığını, karnındaki şişliğin gastrit diye sunduğunu anlattı dava dilekçesinde. Rahatsızlanması nedeniyle hastaneye gittiğinde eşinin direkt doğuma alınmasıyla birlikte hamileliği öğrendiğini ifade etti. 250 bin lira da tazminat istedi.

Aile mahkemesi çifti boşadı. Kadının 5 bin lira tazminat ödemesine karar verdi. İstinaf da kadını kusurlu buldu. Dosya Yargıtay'a gitti. Yargıtay emsal niteliğinde karar verdi. Boşanmak isteyen kocanın açtığı davayı reddetti.

“SADAKAT EVLENDİKTEN SONRA BAŞLAR”

Yüksek Mahkeme çiftler arasındaki sadakat evlendikten sonra başlar dedi.

Kararda; "Kadının evlilik öncesi başka bir erkekten hamile kalması ve evlilik birliği içinde doğum yapması boşanma davasında davalı kadın için kusur oluşturmaz, evlilik birliği kurulmadan önceki nedenlere dayanılarak boşanma davası açılamaz" denildi. Eşler arasındaki sadakat yükümlülüğünün evlilik birliğinin kurulmasıyla başlayacağı belirtildi.

Boşanma davası yerine de evliliğin iptali davasının açılması gerektiği vurgulandı.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2021, 05:50
banner218