banner339
banner313

İşte AK Parti'nin ittifaklar için yeni seçim barajı planı

İşte AK Parti'nin ittifaklar için yeni seçim barajı planı
banner401
banner427


Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, yeni anayasa ile seçim ve siyasi partiler yasalarındaki değişikliklere yönelik AK Parti MYK’nın bugün toplanacağını kaydetti.

Selvi, “Yeni düzenlemede ittifaka giren partiler için seçim barajının yüzde 10’da kalması ya da yüzde 12 olması düşünülüyor” diye yazdı.

 Selvi, yazısında şu ifadeleri kaydetti:

AK Parti ve MHP tarafından yönetilecek olan ikinci reform çalışmasını ise Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Yasası üzerindeki değişiklikler oluşturuyor.

AK Parti’de genel başkan yardımcısı Hayati Yazıcı, MHP’de ise grup başkanvekili Erkan Akçay ile Levent Bülbül tarafından ayrı ayrı yapılan çalışmalar tamamlandı.

Erdoğan ve Bahçeli’nin mutabakatından sonra iki partinin kurmayları bir araya gelip, ortak bir metin üzerinde çalışacaklar.

MHP’nin, dar bölgeye, bölge partilerine yaraması nedeniyle soğuk baktığı söyleniyor. AK Parti de o konuda ısrarlı değil. O nedenle daraltılmış bölge üzerinde durulabilir ya da nispi temsil sistemi devam eder.

 Seçim barajının yüzde 5 ya da 7’ye indirilmesi planlanıyor. İbre yüzde 7’ye daha yakın duruyor. İttifakla seçim barajı sıfırlanıyor. Ama yeni düzenlemede ittifaka giren partiler için seçim barajının yüzde 10’da kalması ya da yüzde 12 olması düşünülüyor.

AK Parti MYK toplantısından sonra reform sürecinin yol haritası netleşmiş olacak.
 

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2021, 17:17
banner218