banner339
banner313

İspanya'da umut veren araştırma: Covid-19’da karışık doz aşılama

İspanya’da devlet destekli Carlos III Sağlık Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmada, aşılamada ilk ve ikinci dozda farklı aşı kullanımının daha etkili olduğu ortaya çıktı.

İspanya'da umut veren araştırma: Covid-19’da karışık doz aşılama
banner448
banner427


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Dünya genelinde koronavirüse (Covid-19) karşı aşılamalar devam ederken, Covid-19 aşılarının birinci ve ikinci dozlarında farklı aşılar kullanılmasına yönelik denemeler de sürüyor. İngiltere’deki aşılamada farklı aşıların birlikte kullanılmasına ilişkin yapılan klinik deneylerin ardından İspanya’da karışık doz aşılamaya dair umut veren bir araştırma yayınlandı.

İLK DOZ ASTRAZENECA, İKİNCİ DOZ BIONTECH AŞISI
Devlet destekli Carlos III Sağlık Enstitüsü tarafından yapılan araştırma, AstraZeneca aşısının ilk dozunun ardından ikinci doz olarak BioNTech/Pfizer aşısı uygulanmasının koronavirüse karşı daha etkili ve güvenli olduğunu ortaya koydu.

YÜZDE 30-40 KAT DAHA FAZLA BAĞIŞIKLIK TEPKİSİ
Araştırma sonuçlarına göre, karışık doz aşı uygulanan kişilerde, yalnızca AstraZeneca yaptıranlara oranla yüzde 30-40 kat daha fazla bağışıklık tepkisi geliştirdiği belirlendi.

Araştırmanın, nadir görülen kan pıhtılaşması nedeniyle ülkede 60 yaş altına AstraZeneca uygulanmasının geçtiğimiz Nisan ayında askıya alınmasının ardından başlatıldığı belirtilerek, 600 kişi ile gerçekleştirilen araştırmada, sadece birkaç kişide yan etki görüldüğü açıklandı. Söz konusu yan etkinin ise herhangi bir aşılamada görülen normal yan etkiler olduğu kaydedildi.
banner218