banner158
banner218

İran uranyum stok sınırını yarın aşacak

İran Atom Enerjisi Kurumu sözcüsü, "Zenginleştirilmiş  uranyum üretiminde 300 kilogram sınırının geçilmesi için verdiği 10 günlük süre yarın doluyor" dedi.

İran uranyum stok sınırını yarın aşacak
banner216


İran, nükleer anlaşma çerçevesinde belirlenen 300  kilogram uranyum stok sınırının yarın aşılacağını ve uranyum zenginleştirme  işlemlerinin hızlandırılacağını duyurdu. 

İran devlet televizyonunun haberine göre, İran Atom Enerjisi Kurumu  Sözcüsü Behruz Kemalvendi, yarın nükleer anlaşmanın Avrupalı taraflarına verilen  sürenin dolmasının ardından zenginleştirilmiş uranyum miktarını artıracaklarını  duyurdu.

Kemalvendi, "Atom Enerjisi Kurumu'nun zenginleştirilmiş uranyum  üretiminde 300 kilogram sınırının aşılması için verdiği 10 günlük süre yarın  doluyor." dedi.

Yarından itibaren uranyum zenginleştirme işlemlerini  hızlandıracaklarını ifade eden Kemalvendi, İran'ın attığı adımların nükleer  anlaşma çerçevesinde atıldığını sözlerine ekledi.

Kemalvendi, 17 Haziran'da yaptığı açıklamada, Avrupa ülkelerinin  anlaşmayı korumaya güç yetiremediğini belirterek, "İran daha fazla beklemeyecek.  Bugünden itibaren 10 gün sonra 300 kilogramdan fazla zenginleştirilmiş uranyum  üretilecektir." ifadelerini kullanmıştı.

İran anlaşmanın 26 ve 36'ncı maddelerine dayanıyor

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesi ve Almanya ile  İran arasında 2015'te imzalanan Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak  adlandırılan nükleer anlaşma,Tahran'a yüzde 3,67 oranında uranyum zenginleştirme  faaliyetini sürdürme hakkı veriyor. Anlaşma çerçevesinde İran, en çok 300  kilogram uranyumu elinde tutabiliyor.

Anlaşma İran'a 300 kilogramın üzerindeki uranyumu uluslararası  piyasada satarak karşılığında doğal uranyum alabilme imkanı tanıyor.

İran, nükleer anlaşma metninde, "Yaptırımların geri getirilmesi  halinde ya da taraflardan birinin anlaşmadaki sorumluluklarını yerine getirmediği  durumda İran'ın nükleer anlaşmadaki yükümlülüklerini tamamen ya da kısmen  durdurabileceğini" ifade eden 26 ve 36'ncı maddeyi esas aldığını belirtiyor.Trump yönetimi, 8 Mayıs 2018'de, 2015'te imzalanan nükleer anlaşmadan çekilerek, İran'a yönelik yaptırımları yeniden uygulamaya başlamıştı.İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de ABD'nin yaptırımlarına karşılık 8 Mayıs'ta ülkesinin nükleer anlaşmadaki taahhütlerini azalttığını ve anlaşmanın taraflarına İran'ın çıkarlarını koruyacak önlemler alması için 60 gün süre verdiklerini duyurmuştu. İran'ın Avrupa ülkelerine verdiği 60 günlük süre 7 Temmuz'da sona erecek. Bu tarihten sonra İran'ın nükleer anlaşmadaki taahhütlerini azaltma sürecinde ikinci aşamaya geçeceği öngörülüyor.
Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2019, 13:45