banner339
banner313

İran’da Reisi dönemi başladı

İran'da haziran ayında yapılan seçimlerde yeni cumhurbaşkanı seçilen muhafazakâr kanadın adayı İbrahim Reisi (61), dün mecliste gerçekleştirilen törende yemin ederek göreve başladı.

İran’da Reisi dönemi başladı
banner475


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Reisi, tören için Tahran’a giden, aralarında TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un da bulunduğu bazı yabancı ülke temsilcileriyle ikili görüşmeler de yaptı. Şentop, Reisi ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımızın selamlarını ilettik. İran halkı için hayırlar getirmesini temenni ederek, kendilerine görevlerinde başarılar diledik” ifadelerini kullandı.

‘ABD AFGANİSTAN’DA FİTNEYİ SÜRDÜRECEK’

Reisi, Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Cezayir Başbakanı Eymen bin Abdurrahman ile de bir araya geldi. Afgan mevkidaşı Eşref Gani ile görüşmesinde Afganistan’daki gerginliğin, dış güçlerin komplolarından kaynaklandığını söyleyen Reisi, “ABD, Afganistan’daki askeri varlığını azaltmasına rağmen farklı yollarla fitne çıkarmaya devam edecektir” diye konuştu. Reisi, yemin töreninin ardından yaptığı konuşmada ABD yaptırımlarına da değinerek yaptırımların kalkması için her türlü diplomatik girişimi destekleyeceğini söyleyerek İran dış siyasetinin en temel önceliğinin “komşu ülkelerle ilişkilerin güçlendirilmesi” olacağını belirtti.
banner218