banner339
banner313

Irak ordusu Musul'a batıdan girdi

Irak Başbakanlığı Musul'un Batı yakasını terör örgütü DEAŞ'tan geri almak için operasyonun başladığını resmen duyurdu.

Irak ordusu Musul'a batıdan girdi
banner401
banner427

Irak ordusu Musul operasyonu kapsamında kente batı yakasından girmeye başladı. Son dakika gelişmesini Irak Başbakanlığı duyurdu.

DOĞU YAKASI DEAŞ'TAN TEMİZLENMİŞTİ

17 Ekim'de başlayan Musul operasyonunda kentin Doğu yakası geçtiğimiz hafta DEAŞ'tan tamamen temizlenmişti. Terör örgütü 2016'nın son günlerinden bu yana kentte tamamen kuşatılmış durumda.

SİVİLLERİN DURUMU KÖTÜ

Öte yandan Irak'ın Musul kentinin batısında, dükkanların kapalı olması, hayat pahalılığı ve içme suyu kıtlığı nedeniyle onbinlerce sivilin durumunun kötüye gittiği bildirildi.

Bölgeye yapılan gıda ve yakıt yardımlarının azaldığı, dükkanların ve pazarların kapalı olduğu ve birçok bölgede elektriğin kesildiği ve içme suyu kıtlığı yaşandığı belirtiliyor.

"ANNE VE BABALAR ÇOCUKLARINI DOYURAMIYOR"

Irak'taki İnsani Yardım Koordinatörü Lise Grande, bölgede durumun endişe verici olduğunu belirterek "Araştırmalar, halkın şu an büyük bir sorun yaşadığını, anne ve babaların çocuklarını doyurmak ve evlerini ısıtmak için büyük çaba harcadığını gösteriyor." değerlendirmesini yaptı.

Grande, operasyonlar sırasında onbinler ya da yüzbinlerce sivilin, bir süre kuşatma altında tutulabileceğine ve bölgeden kaçışların olabileceğine işaret ederek sivillerin kurtarılmasının en öncelikli meselelerden biri olduğunu bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2017, 10:46
banner218