banner339
banner313

İngiltere Parlamentosu'nda Çin ajanı alarmı: Eski başbakandan ödül bile almış!

İngiltere bir yandan koronavirüsün pençesinde kıvranır ve Başbakan Boris Johnson'ın karantina dönemi katıldığı partilerin şokuyla sarsılırken İngiltere iç istihbarat teşkilatı MI5'dan gelen uyarı adeta ülkeyi dehşete düşürdü. İstihbarat teşkilatından verilen bilgiye göre İngiltere Parlamentosu'nda Çinli bir ajan olduğu bildirildi.

İngiltere Parlamentosu'nda Çin ajanı alarmı: Eski başbakandan ödül bile almış!
banner475


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

İngiltere'nin iç istihbarat teşkilatı MI5, İngiltere parlamentosunda Çin hükümeti tarafından görevlendirilen bir ajan olduğu konusunda uyarıda bulundu. Güvenlik uyarısı yayınlayan MI5, Christine Ching Kui Lee adlı Çinli bir avukatın "gizlice hareket ederek İngiltere'deki siyasi müdahale faaliyetlerine karıştığını" açıkladı.

Güvenlik servisinden gelen uyarıyla ajan olduğu iddia edilen Lee'nin, "Çin Komünist Partisi'nin (CKP) Birleşik Ön Cephe Çalışma Departmanı (UFWD) adına bilerek siyasi müdahale faaliyetlerine katıldığı" belirtildi.

Uyarıda, "Lee yabancı uyruklular adına siyasi oluşumlara bağışları kolaylaştırmak da dahil olmak üzere siyasi partilere, milletvekillerine, aday milletvekillerine ve Birleşik Krallık’ta siyasi görev arayan bireylere mali bağışların kolaylaştırılmasına uğraşıyor" denildi.
banner218