banner83

"İmamın Ordusu" dediği için ceza alan öğrenci yakılmış halde bulundu

Siirt Üniversitesi Öğrenci Kolektifi üyesi olduğu dönemde katıldığı protestolar nedeniyle hapis cezası alan ve yurtdışına çıkan Barış Ataman yanmış halde ölü bulundu. Olayın intihar mı cinayet mi olduğu henüz bilinmiyor.

banner94
banner26

İlköğretim öğrencilerine toplu tecavüz olayını protesto ettiği için 10 ay, polise “İmamın ordusu” dediği için de 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezası alan Barış Ataman, iltica ettiği Fransa’da şiddetli bir şekilde yanmış halde ölü bulundu. Savcılık olayın intihar mı yoksa cinayet mi olduğunu araştırıyor.

Öğrenci Kolektifleri üyesi olan Ataman, 2010-2012 arasında Mersin ve Siirt’te birçok kez gözaltı, soruşturma ve mahkumiyetlere konu oldu.


İNTİHAR ŞÜPHESİ

PKK'ya yakınlığı ile bilinen Fırat Haber Ajansı'nın (ANF) haberine göre, Ataman, 13 Mayıs akşamı saat 21.00 sıralarında Lyon’un 7′inci semtinde Rhone havuzunun şantiyesinde itfaiyeciler tarafından yanmış halde bulundu. Eduard-Herriot hastanesine kaldırılan Ataman, aynı gece yaşam mücadelesini kaybetti. Ataman’ın vücudundaki yanıkların nedeni araştırıyor. Ataman’ın arkadaşlarından alınan bilgiye göre son zamanlarda yoğun bir umutsuzluk yaşıyordu ve babasından gelip kendisini götürmesini istiyordu.

Babası, oğlunun ısrarlarının ardından Fransa’ya gelmek için 15 Mayıs’a bilet aldı, ancak daha yola çıkmadan oğlunun ölüm haberi ulaştı.

Babasını en son aradığında “Takip ediliyorum. Beni götür” dediği iddia ediliyor.ZİFT DÖKÜLEREK YANMIŞ

Arkadaşlarından Ufuk Dersim, savcılığın cenazeyi babasına da göstermediğini belirtirken, daha önce polisin verdiği bilgilere göre Ataman’ın vücudunda yüzde 90′ın üzerinde yanıklar oluştuğu bilgisini verdi. Polis, Ataman’ın kolundaki bir dövmenin detaylı fotoğraflarını babasına göstermekle yetinmiş.

Olayı duyduktan sonra Paris’ten Lyon’a giden Dersim’e göre, Ufuk’un vücudundaki yanıklar, zift dökülerek gerçekleşmiş. Cenazenin DNA testi ardından alınması bekleniyor. Bunun da bir iki hafta sürebileceği belirtiliyor.

Babası, Türkiye’deki davalar ve baskıların oğlunun ölümüne neden olduğunu düşünüyor."İMAMIN ORDUSU" DEDİĞİ İÇİN CEZA ALMIŞTI

Ataman, Siirt Üniversitesi Öğrenci Kolektifi üyesi iken, Siirt’te ilköğretim öğrencilerine toplu tecavüz olayını protesto ettiği için açılan davada 28 Mart 2011′de 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

18 Ekim 2011′de Mersin’de Tevfik Sırrı Gür Lisesi önünden geçerken çevik kuvvet ekipleri tarafından darp edilerek gözaltına alınan Ataman, birkaç ay sonra, iki öğrenci arkadaşı ile birlikte Mersin’de kendilerini döverek hakaret eden polislere, “İmamın Ordusu” dedikleri için haklarında “görevli memura görevinden dolayı hakaret” gerekçesiyle 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezası verilmişti.

O gün ANF’ye konuşan Barış Ataman mağdurken suçlu konumuna getirildiklerini, yalnızca ‘İmamın ordusu’ ve ‘AKP’nin polisi’ dedikleri için kendilerine bu cezanın verildiğini söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2014, 09:53

banner102