banner339
banner313

İlk teravih namazı ne zaman? Teravih namazının hükmü ve mahiyeti nedir?

On bir ayın sultanı ramazanın ilk teravih namazı ne zaman kılınacağı internette merak edilen konular arasında yer alıyor. Peki, İlk teravih namazı ne zaman? İşte detaylar…

İlk teravih namazı ne zaman? Teravih namazının hükmü ve mahiyeti nedir?
banner475

Teravih namazı, mukabele, fıtır sadakası ve itikaf gibi ibadetlerin ifa edildiği ramazan ayında ibadetler ile ilgili aramalar da arttı. Oruç tutarak diğer ibadetlerini de eksiksiz yerine getirmek isteyen vatandaşlar internette sıklıkla İlk teravih namazı ne zaman? sorusunu aratıyor. İşte ilk teravih namazı ile ilgili detaylar…

İLK TERAVİH NAMAZI NE ZAMAN?

Huzur ve bereket ayı ramazan, 5 Mayıs Pazar günü başlayacak. Teravih namazı, mukabele, fıtır sadakası ve itikaf gibi ibadetlerin ifa edildiği bu ayda, Kur'an-ı Kerim'de "Bin aydan daha hayırlı" olduğu bildirilen Kadir gecesi idrak edilecek.

Ramazan ayının ardından 4 Haziran'da ise Müslümanların büyük sevinçle karşıladığı Ramazan Bayramı'na girilecek.

TERAVİH NAMAZININ HÜKMÜ VE MAHİYETİ NEDİR?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın sitesinde yer alan bilgiler göre sözlükte rahatlatmak, dinlendirmek anlamlarına gelen tervîha kelimesinin çoğulu olan teravih, dinî bir terim olarak, Ramazan ayında, yatsı namazı ile vitir namazı arasında kılınan nafile namaz demektir.

Resûl-i Ekrem (s.a.s.) ashabıyla beraber cemaat hâlinde bu namazı kılmış, onların iştiyakını görünce farz olur endişesiyle cemaatle kılmayı terk ederek yalnız kılmaya devam etmiştir (Buhârî, Salâtü't-terâvîh, 1; Müslim, Salâtü'l-Müsâfirîn, 177-178). Yine Hz. Peygamber, "Kim inanarak ve sevabını Allah'tan bekleyerek Ramazan namazını (Teravih) kılarsa, onun geçmiş günahları bağışlanır." (Buhârî, Salâtü't-Teravih, 1; Müslim, Salâtü'l-Müsâfirîn, 173) buyurarak teravih namazına teşvik etmiştir. Bu bakımdan teravih namazı, erkek ve kadınlar için sünnet-i müekkededir.

Teravih namazını dört rekâtta bir selam vererek kılmak caiz ise de, iki rekâtta bir selam vererek kılmak daha faziletlidir. Bu namazın her dört rekâtının sonunda bir miktar oturup dinlenmek müstehaptır. Bu dinlenmelerde tehlîl (lâ ilâhe illallah demek) ve salavât ile meşgul olunması uygundur.

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2019, 15:14
banner218