banner141

İdlib'e rejimden yeni hava saldırıları

Esed rejiminin 'İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ne dün gece geç saatlerde düzenlediği saldırılarda sekiz sivil yaşamını yitirdi.

İdlib'e rejimden yeni hava saldırıları
banner152


Beşşar Esed rejiminin "İdlib Gerginliği Azaltma  Bölgesi'ndeki" sivil yerleşimlere dün gece geç saatlerde  yaptığı hava  saldırılarında 8 sivil hayatını kaybetti. 

Esed rejime ait savaş uçakları, İdlib ilinin güneyindeki Kefer ayn,  Has ve Tebbiş köylerine gece geç saatlerde yoğun hava saldırısı düzenledi.

Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) ekiplerinden alınan bilgiye göre,  İdlib’in güneyindeki Has'da 2, Tabbiş'te 1 ve Kefer Ayn köyünde 5 olmak üzere  toplam 8 sivil yaşamını yitirdi.

Sivil savunma ekipleri, Kefer Ayn beldesine gerçekleşen hava  saldırılarının çok şiddetli olduğunu ve ölenlerin sayısının yükselebileceğini  ifade etti.

Son 3 günde Esed rejimi ve destekçisi Rusya'nın "İdlib Gerginliği  Azaltma bölgesi" sınırları içerisindeki yerleşimlere yönelik kara ve hava  saldırılarında 28 sivil hayatını kaybetmişti.

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki durum

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib ili neredeyse iç savaşın başından bu  yana muhaliflerin kalesi niteliğinde. Halihazırda iç göç ile nüfusu 4 milyona  ulaşan İdlib'in merkezi, Mart 2015'te muhaliflerin kontrolüne geçti. İdlib,  rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin başında geldi.

Türkiye, Rusya ve İran, 4-5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında İdlib  ve çevresini "Gerginliği Azaltma Bölgesi" ilan etti. Rejim güçlerinin ateşkesi  sık sık ihlal etmesi üzerine Türkiye ve Rusya ek mutabakata vardı.

Rejim, destekçilerinin yardımıyla 17 Eylül 2018'de Soçi'de imzalanan  mutabakata rağmen saldırılarına devam ediyor. Kazakistan'ın başkenti Nur  Sultan'da 25-26 Nisan'da Türkiye, Rusya ve İran arasında düzenlenen 12'nci  toplantı sırasında artan saldırılar aynı yoğunlukta sürdü.

Sivil Savunma kaynakları, Esed rejimi, İran destekli yabancı terörist  gruplar ve Rusya’nın, mayıs ayında İdlib iline düzenlediği hava ve kara  saldırılarında 59'u çocuk, 231 sivilin yaşamını yitirdiğini ve 659 sivilin  yaralandığını belirtmişti.

Esed rejimi ve destekçilerinin, Türkiye ve Rusya'nın İdlib  mutabakatını imzaladığı 17 Eylül 2018'den beri ateşkesi ihlal ederek  gerçekleştirdiği saldırılarda 553 binden fazla sivil yerlerinden edildi.

Rejim, İran destekli terörist gruplar ve Rusya'nın hava desteğiyle  İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ne 25 Nisan'da başlattığı geniş çaplı  saldırılarla 100 kilometrekare civarında bir alanı ele geçirdi. Askeri muhalifler  ise söz konusu bölgeleri rejim güçlerinden geri almak için zaman zaman operasyon  düzenliyor.
Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2019, 13:54
banner94