banner339
banner313

İBB'nin AK Parti dönemi için 13 milyar TL'lik suç duyurusu

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde AK Parti döneminde 13 milyar liralık kamu zararına yol açıldığı gerekçesiyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri Bakanlığı müfettişleri, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve 1 Nisan 2004-17 Nisan 2019 tarihleri arasında görev yapan belediye yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

banner362
İBB'nin AK Parti dönemi için 13 milyar TL'lik suç duyurusu
banner353


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

HKP avukatları tarafından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na verilen suç duyurusu dilekçesinde, 1 Nisan 2004-17 Nisan 2019 tarihleri arasında İBB yönetiminde olan AKP’li yöneticilerince kamunun milyarlarca lira zarara uğratıldığı savunuldu. Dosyaların Ekrem İmamoğlu Başkanlığı’ndaki İBB’de mevcut olduğu ifade edilen dilekçede, İçişleri Bakanlığı’nın suçluların soruşturulmasını engellediği iddia edildi.

Suç duyurusunun ardından HKP üyesi Ayla Şahbaz, Çağlayan Adliyesi’nin önünde açıklama yaptı. Şahbaz, şunları söyledi:

"Halkın Kurtuluş Partisi olarak bugün burada AKP'nin yönetimi altındayken İBB'de yapılan yolsuzlukların sorumluları ve bu yolsuzlukları yargı önüne çıkartmayı engelleyenler hakkında suç duyurusunda bulunduk. AKP iktidarı, ülkemizin her yerinde olduğu gibi İBB yönetimindeyken birçok yeri yandaşlarına ederlerinden çok daha az miktara, sırf peşkeş çekmek uğruna satmış ve kamuyu milyarlarca liralık zarara uğratmıştır. AKP döneminde gerçekleşen bu kamu malı hırsızlığının ve milyarlarca liralık zararın belgelerini ise şimdiki İBB yönetimi açıklamıştır. Açıklananlara göre AKP döneminde bir özel şirket 7 Ocak 2016 günü Başakşehir’de 49 milyon liraya 78 bin metrekarelik bir arsa almıştır. Sadece bu alımı yaptıktan 4 gün sonra 11 Ocak’ta 49 milyon liraya satın aldığı arsayı 130 milyon liraya Kiptaş’a satmıştır. 4 günde 81 milyon lira. Yani bugünkü rakam ile 216 milyon lira (27 milyon dolar) AKP ile bağı olan o şirketin cebine gitmiştir.

Yine 2017’de Fatih’te, Vatan Caddesi’ndeki bir lunapark bir özel şirket tarafından 25 milyona alınmış bu arsaya İBB tarafından imar izni verilmiştir. 25 milyon liraya satın aldığı ve imarını değiştirdiği bu araziyi alan şahıs, imarlı haliyle 430 milyon liraya İBB’ye satmıştır. Ki bunlar sadece örnek olarak verilenlerdir. Belediyenin elinde bu yolsuzluklara benzer 50 tane dosya bulunmaktadır ve bunlar hakkında yargı mercilerine başvuracaklarını söylemişlerdir. Ancak AKP iktidarı yapılan bu yolsuzluklar ortaya çıkmasın diye İçişleri Bakanlığı’nı devreye hızlıca sokmuştur. Dosyalara İçişleri Bakanlığı el koymuş ve soruşturma izni de vermemiştir. Yani tüm amaçları, yaptıkları yolsuzlukları, kamuyu uğrattıkları milyarlarca liralık zararı yargı önünde ortaya çıkartmamaktır.

Ancak AKP iktidarı ne yaparsa yapsın, biz HKP olarak onların yolsuzluklarına da engellemelerine de karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. Bugün yaptığımız suç duyurusunda hem İBB Yönetimi AKP elindeyken o zaman ki görevliler hakkında hem de bu yolsuzluğun yargı önüne çıkmasını engelleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri Bakanlığı müfettişleri ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya hakkında suç duyurusunda bulunduk. Suç duyurumuzun takipçisi olacağız ve AKP’nin gerçekleştirdiği tüm hukuksuzluklara ve yolsuzluklara karşı mücadele etmeye devam edeceğiz.”
banner218

banner344

banner343

google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k