banner339
banner313

Hissede hedef fiyatını belirledi

Şeker Yatırım, beklentilerin üzerinde ilk çeyrek sonucu açıklayan Yapı Kredi Bankası için tavsiyesini 'al'dan 'tut'a, 3,90 TL hedef fiyatını 3,05 TL'ye revize etti.

Hissede hedef fiyatını belirledi
banner401
banner427


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Şeker Yatırım'ın konu ile ilgili raporunda şu değerlendirme yapıldı:

"Beklentilerin hafif üzerinde sonuçlar. Hedef fiyat 3,90 TL’den 3,05 TL’ye indirildi. AL olan tavsiyemiz ise TUT olarak revize edildi

Yapı Kredi Bankası 1Ç21 solo finansal sonuçlarında beklentilerin hafif üzerinde 1,453 milyon TL net kar açıkladı. (Çeyreksel bazda %90 artış). Açıklanan net kar rakamı bizim 1,352 milyon TL olan tahminimizin ve 1,341 milyon TL olan piyasa beklentisinin %7 ve %8 üzerinde gerçekleşmiş oldu. Bankanın 3 aylık karı geçen yıla göre %29 artarak %12,4 oranında ortalama özkaynak karlılığına işaret etmektedir.

Beklentilerden iyi gelen net faiz gelirleri ile faaliyet giderleri ve beklentileri aşan ticari zarar ve diğer karşılıklar sebebiyle bankanın net kar rakamı beklentilerimizin hafif üzerinde gerçekleşmiştir.

Efektif vergi oranı 1Ç21'de bizim %20 beklentimizin altında ve %16 seviyesinde gerçekleşmiştir.

Banka sermaye yeterliliği hesaplamasında Haziran 2021'den itibaren, BDDK’nın onayı ile, Gelişmiş İçsel Derecelendirme metodunu kullanan ilk banka olacaktır. SYR üzerinde 60-90 baz puan pozitif etkisi olması beklenmektedir.

Kredi mevduat makasında sınırlı daralma, net ücret ve komisyon gelirlerinde yıllık bazda rakiplerden güçlü artış, TL kredilerde sektör üstü büyüme, TL bireysel krediler büyümesinde artış, kredi riski maliyetinde normalleşme, 1 milyar TL tutarında aktiften silme ve karşılık oranlarında artış çeyreğin ana unsurları olarak öne çıkmaktadır.

1Ç21 finansal sonuçlarının açıklanmasının ardından hisse üzerinde hafif pozitif bir etki bekliyoruz. Banka 2021 bütçesinde değişikliğe gitmemiştir.

Makro tahminlerimizdeki değiklikler, kurumlar vergisi oranlarındaki artış ve sermaye maliyeti oranımızı 200 baz puan artırarak %15,5'e yükseltmemiz sebebiyle 3,90 TL olan hedef fiyatımızı 3,05 TL olarak revize ediyoruz. Yeni hedef fiyatımızın %45 artış potansiyeli bulunmaktadır. “AL” tavsiyemizi TUT olarak revize ediyoruz. Hisse
2021T 2,9x F/K (Benzerlerine göre %5 iskontolu) ve 0,3x F/DD çarpanlarıyla ve %12,0 ortalama özkaynak getirisiyle işlem görmektedir.

Kredi-mevduat makasında sınırlı daralma. Swap maliyetlerine göre düzeltilmiş net faiz marjı çeyreksel bazda 203 baz puan daralarak %2,5 seviyesinde gerçekleşmiştir. Tüfe endeksli tahvil gelirlerindeki azalma (-%42) ve swap fonlama maliyetlerindeki artış (%35) marjları olumsuz etkilerken kredi-mevduat makası çeyreksel bazda sınırlı 5 baz puan zayıflamıştır. Bu rakipleri arasındaki en iyi performanstır.

Tüketici kredilerindeki güçlü büyüme marjlar için olumludur.

Net ücret ve komisyon gelirlerinde yıllık bazda rakiplerinin üzerinde artış. Ücret ve komisyon gelirleri çeyreksel bazda %24, yıllık bazda ise %16 seviyesinde ve rakiplerinden kuvvetli bir artış gerçekleştirmiştir. Banka yönetimi yıllık bazda orta %10 seviyesinde artış beklemektedir.

Sektör üstü TL kredi büyümesi, bireysel kredilerde güçlü büyüme. Bankanın TL kredileri çeyreksel bazda %8 büyüyerek özel bankaların %3 çeyreksel büyüme performansinin üzerinde kalmıştır. Olumlu tarafta bireysel kredilerdeki büyüme %10,9 seviyesinde ve güçlüdür. Ancak YP krediler (dolar bazinda) çeyreksel bazda %5 daralmıştır.

TGA rasyosunda gerileme, net takibe intikal eden kredi hızında yavaşlama ve ihtiyatli karşılık politikasi. TGA rasyosu, net takipteki kredi oluşumundaki önemli ölçüde yavaşlama ve 1 milyar TL aktiften silmenin etkisiyle çeyreksel bazda 100 baz puan azalarak %5,4 seviyesine ulaşmıştır. (Bütçe: <%7). Banka, Covid-19 sebebiyle toplam 14 milyar TL vadesi gelen borcu ertelemiştir. Turizm kredilerinin toplam krediler içindeki ağırlığı %2,8 seviyesindedir.

İkinci aşama kredilerin toplam krediler içindeki ağırlığı 10 baz puan artarak %15,9 seviyesinde gerçekleşmiştir. Yeniden yapılandırılan kredilerin krediler içindeki ağırlığı ise %7,2 seviyesinde sabit seyretmiştir.

Ek olarak, ikinci ve üçüncü aşama beklenen zarar karşılık oranları 80 ve 160 baz puan artarak %18,3 ve %71 seviyelerine ulaşmış olup ve rakipleri arasındaki en yüksek seviyelerdir. Toplam kredi riski maliyeti (net) kur etkisinden arındırıldığında 96 baz puan seviyesinde gerçekleşmiştir (Bütçe: <200 baz puan).

Faaliyet giderlerinde çeyreksel toparlanma. Faaliyet giderleri, çeyreksel bazda %16 azalmıştır ancak bunun sürdürülebilir olduğunu düşünmüyoruz. Yıllık bazda ise %11 artış göstermiştir. Yllık artışın banka bütçesine paralel orta çift haneli büyüme şeklinde gerçekleşmesi beklenmektedir.

Gelişmiş İçsel Derecelendirme metodununun SYR üzerinde 60-90 baz puan pozitif etkisi olması beklenmektedir. Banka sermaye yeterliliği hesaplamasında Haziran 2021'den itibaren, BDDK’nın onayı ile, Gelişmiş İçsel Derecelendirme metodunu kullanan ilk banka olacaktır.

Buna göre sermaye oranları kurumsal portföy için Temel İçsel Derecelendirme ve perakende portföy için Gelişmiş İçsel Derecelendirme metodu ile raporlanacaktır. Sermaye oranları üzerindeki 60-90 baz puan pozitif etki olması belenmektedir. Bankanın ana ve çekirdek sermaye yeterlilik rasyoları çeyreksel bazda 110 ve 90 baz puan azalarak %17,1 ve %14,1 seviyelerine gerilemiştir."
banner218