banner158

Hamile işçi hangi şartlarda işten çıkarılabilir?

İş Kanunu'na göre işe alma ya da işten çıkarmada hamilelere herhangi bir ayrıcalık yapılamaz. Kadın işçiler, gebe olduklarının sağlık raporuyla tespitinden itibaren doğuma kadar geçen süre boyunca gece çalışmaya zorlanamazlar. İş Kanunu'nda hamileler için koruyucu özel hükümler bulunmaktadır. Peki hamile işçi hangi şartlarda işten çıkarılabilir?

Hamile işçi hangi şartlarda işten çıkarılabilir?
banner152

Kadın çalışanlar, hamilelik sürecinde iş sözleşmelerinin işveren tarafından feshedilip feshedilemeyeceğini merak ediyor. Hamile çalışanlar işten hangi durumlarda çıkartılabilir? İşte detaylar...

HAMEİLE İŞÇİ İŞTEN ÇIKARILABİLİR Mİ?

Hamile işçinin işten çıkarılması için somut sebepler ortada yoksa ve hamile işçi tanık beyanları ile bunu destekler ve doktor raporlarıyla durumu ortaya koyarsa, ispat yükümlülüğü işverene geçer. Hamile işçi dokunulmaz olmamakla birlikte işverenin eşitlik ilkesine aykırı davranmaması gerekir. Hamile işçinin iş sözleşmesi feshedilebileceği gibi bunun gebelik ile ilgili olması durumunda işveren haksız duruma düşecek ve çalışanın tazminat dalma hakkı ortaya çıkacaktır.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2019, 15:33