banner339
banner313

Hac fiyatı belli oldu!

banner362
Hac fiyatı belli oldu!
banner353


Bu sene hac fiyatları 26 bin liradan başlayacak. TÜRSAB  Yönetim Kurulu Üyesi ve HURSAD Başkanı Diyaeddin Şahin, Türkiye’de  yıllardan beri hacca gitmek için başvuran ve kurada isminin çıkmasını bekleyen  yaklaşık 2 milyon 300 bin kişi olduğunu ve bu rakamın 175 bine yakının bu sene  hacca gitmek için başvuranlardan oluştuğunu belirtti. 

Bu sene hacı adaylarının sadece 83 bin 430 tanesinin hacca  gidebileceğini ifade eden Şahin, bahsedilen 3 bin 430 kişilik ilave kontenjanın  aslında Türkiye nüfusunun güncellenmesi ile alakalı olduğunu kaydetti.  Şahin, İslam İşbirliği Teşkilatı’nda alınan bir karara göre, İslam  ülkelerine nüfusunun binde biri oranında kontenjan verildiğini aktararak, “Bizim  nüfusumuz Birleşmiş Milletler kayıtlarında birkaç yıldır 80 milyon olarak  gözüktüğü için, Suudi Arabistan oradaki kayıtları baz alarak kontenjan veriyordu.  Nüfusumuz güncellendi. 83 milyon 430 bin şeklinde güncelleme olduğu için onun  binde biri oranında bir kontenjanımız oldu. Yani, önümüzdeki yıllarda bu devam  edecek. Nüfusumuzun artışına göre bu rakam artacak.” diye konuştu. Umrenin serbest rekabet ortamında acentelerin veya Diyanet İşleri  Başkanlığının kendi verecekleri hizmetlere, kullandıkları hava yolu şirketlerine,  kullandıkları otele, sahada verdikleri hizmete göre tamamen serbest  fiyatlandırmaya tabi olan bir organizasyon olduğunu dile getiren Şahin, şunları  kaydetti:  “Umrede bizim zaman zaman yaptığımız uyarılar var. Çok ucuz fiyatlara  olan umre paketlerini almamalarını, bu konuda dikkatli olmaları gerektiğine dair  defalarca uyardık. Şöyle, bu işin belli bir maliyeti var. Bu maliyetin altında  satışlar elbette hizmetten çalma anlamına gelen olumsuz sonuçlar doğuracak ve  yolcuları mağdur edecektir. Yani, bin 50 dolardan aşağı olan umre programlarından  uzak durulması lazım. Bu rakam 900 dolar şeklindeydi. Fakat sürekli artan  maiyetler var. Suudi Arabistan tarafından konan ek vergiler var.” 

 
Şahin, 1 Ocak itibarıyla vize fiyatlarında 51 dolarlık bir artış daha  olduğunu kaydederek, sağlık ve seyahat sigortası zorunluluğunun getirildiğini ve  bunun direk umre fiyatlarına 51 dolar ek zam olarak yansıyacağını dile  getirdi.  
 
Hac fiyatları 16 bin 500 bin Suudi Arabistan riyali civarında  olacak  
 
Geçen yıl en ucuz hac programının 15 bin 480 bin Suudi Arabistan  riyali olduğunu anımsatan Şahin, “Bu 24 bin 500 lira civarında bir bedeldi. Geçen  yıldan bu yıla artan maliyetler oldu. Ek vergiler oldu. Bu ek maliyetler ile hac  fiyatlarının 26 bin liradan başlayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu sene en  ucuz programın 26 bin lira olacağını düşünüyoruz. 16 bin 300 ila 16 bin 500 bin  Suudi Arabistan riyali arasında bir fiyatın olacağını tahmin ediyoruz. Geçen  yıldan bu zamana kadar gelen ek vergi ve zamlar fiyatı zorunlu olarak bu noktaya  getirmektedir.” ifadelerini kullandı.    Şahin, umreye yapılan zammın acenteleri oldukça zor durumda  bıraktığına işarete ederek, “Biz programlarımızın aylar öncesinden satışlarını  yapıyoruz. Sömestir tatilinde umreye çok yoğun bir ilgi oluyor her sene. Bu sene  de yoğun bir ilgi var. Acentelerimiz satışlarını iki ay öncesinde tamamladı.  Belli bir bedel üzerinde hacılarla, umrecilerle anlaştılar. Fakat vize aşamasına  gelindiğinde sürpriz bir şekilde zam geldi. Umre için 50 dolar ciddi bir zam. Bu  ciddi bir şekilde acentelerimizi zor durumda bıraktı. Önümüzdeki aylarda bunun  zam olarak yansıması kaçınılmaz.” diye konuştu.  
 
 Hac başvuruları ve hac kayıtları e- devlet kapısı üzerinden  yapılacak 
 
Hac başvuruları ve hac kayıtlarının e-devlet kapısı üzerinden  yapılacağını vurgulayan Şahin, bu uygulamanın kendilerinin de talebi olduğunu ve  bu seneki bakanlıklar arası hac ve umre kurulu kararı uyarınca böyle bir  uygulamaya gidildiğini kaydetti.  Şahin, bu sezon başında ön kayıtlar esnasında e-devlet üzerinden zaten  bir pratiklerinin olduğunu belirterek, bundan sonra özellikle kura çekildikten  sonra kura sonuçlarını e-devlet üzerinden öğrenileceğini söyledi.  Kayıtların başlayacağı 13 Ocak’ta her hacı adayının e-devlet kimlik  doğrulama sistemi üzerinden acente ile mi Diyanet İşleri Başkanlığı ile mi  gideceğini seçeceğine işaret eden Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Acenteler ile gideceğini seçtikten sonra acentenin payından o kişiye  bir kişilik boş yer ayrılacak veya iki kişi iseler iki kişilik yer ayrılacak.  Sonra istediği acente ile hacı adaylarımız anlaşabilecek. Hacı adayları ile  acentelerin karşı karşıya gelip anlaşma yapması noktasına gelinceye kadarki kısmı  tamamen hacı adaylarının özgür iradesiyle kendi e-devlet şifresi üzerinden  yapacağı seçimle mümkün olacak. Bu çok köklü bir değişim. Özellikle bütün hacı  adaylarımıza e devlet şifrelerini şimdiden almalarını öneriyorum. Kuralar  çıktıktan sonra PTT’lerde ve postanelerde yoğunluk olacaktır.”

Kaynak: AA
banner218

banner344

banner343

google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k