banner158

Gündeme bomba gibi düşen o imanın ardından dikkat çeken iddia!

Irak'taki Haşdi Şabi Heyeti Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis, üslerine yönelik saldırılardan ABD'yi sorumlu tutarak, İsrail'e ait 4 insansız hava aracının (İHA) Azerbaycan üzerinden Irak'a geldiğini iddia etti. ABD öncülüğündeki Koalisyon da suçlamanın ardından Irak hükümetinin isteği üzerine bölgede olduklarını hatırlattı.

Gündeme bomba gibi düşen o imanın ardından dikkat çeken iddia!
banner152


Mühendis, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Haşdi Şabi'nin askeri üslerine yönelik 19 Temmuz'dan bu yana gerçekleştirilen saldırıların ilk ve tek sorumlusunun ABD güçleri olduğunu ileri sürdü. Mühendis, bugünden itibaren yaşanacaklardan da yine ABD'nin sorumlu tutulacağını ifade etti.

Kendilerini ve üslerini korumanın dışında başka bir seçeneklerinin bulunmadığını belirten Mühendis, bunun için de ellerindeki mevcut silahların dışında gelişmiş silahlar kullanabilecekleri uyarısında bulundu.

İSRAİL'E AİT 4 İHA

İsrail'e ait 4 insansız hava aracının (İHA) Azerbaycan üzerinden ABD'nin Irak'taki filosuna bu yıl dahil edildiğini öne süren Mühendis, İHA'ların Irak'ın askeri karargahları üzerinde uçtuğunu iddia etti.

CEVAP GELDİ

Irak’taki ABD öncülüğündeki Koalisyon Güçleri Şii milis gücü Haşdi Şabi’nin kendilerini cephaneliklerini bombalamak ile suçlamasının ardından Irak hükümetinin isteği üzerine bölgede olduklarını hatırlattı.

Irak’ta Şii milis gücü Haşdi Şabi’nin, ABD’yi üslerini vurmakla suçlamasına ABD tarafından cevap geldi. ABD öncülüğündeki Koalisyon Güçleri konuyla ilgili olarak, “Irak hükümetinin isteği üzerine buradayız ve yasalarına uyuyoruz" açıklamasında bulundu. 

Terör örgütü DEAŞ ile Mücadele Koalisyon Güçleri Sözcüsü Albay Sean Ryan yaptığı açıklamada, Irak’ta bulunan ortak güçlerin gerçekleştirdikleri “Güçlü Azim” operasyonunun amacının yalnızca Iraklı ortaklarının terör ile mücadele çalışmalarına destek olmak olduğunu vurguladı. Irak’taki bütün yabancı askerlerin Irak hükümetinin isteği üzerine bu ülkede bulunduğunu hatırlatan Ryan “Irak hükümetinin yaslarına uyuyoruz” ifadelerini kullandı. 

Haşdi Şabi'nin mühimmat deposunun bulunduğu Şuheda, Eşref, Sakr ve Beled üslerine, 19 Temmuz-20 Ağustos tarihleri arasında hava saldırıları düzenlenmişti.Londra'dan yayımlanan Suudi Arabistan destekli Şarkulevsat gazetesi de Batılı diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberinde, Tel Aviv yönetiminin, ABD ve Rusya'dan aldığı onayla Irak'taki İran'a ait silah ve füze depolarına saldırılar düzenlediğini yazmıştı.

İSRAİL'İN HEDEFİNDE

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, dün Ukrayna'nın başkenti Kiev'de yaptığı açıklamada, Irak'ta bulunan İran'a ait askeri hedeflerin geçen ay İsrail tarafından vurulduğu imasında bulunmuştu.

Tel Aviv'in temmuz ayında Irak'ta bulunan İran'a ait askeri hedefleri vurduğu yönündeki iddialara ilişkin soruya Netanyahu, "İran hiçbir yerde dokunulmaz değildir." şeklinde cevap vererek, söz konusu saldırının arkasında İsrail ordusunun olduğunu ima etmişti.

İsrail'in, 19 Temmuz'da F-35 uçağıyla Irak'ın Salahaddin ilindeki Amirli Askeri Kampı, 28 Temmuz'da da başkent Bağdat'ın kuzeydoğusundaki bir askeri kampta İran'ın füze rampalarının bulunduğu depoyu vurduğu iddia edilmiş, İsrail makamlarından ise bu iddialara ilişkin herhangi bir açıklama yapılmamıştı.
Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2019, 23:25
banner94