banner339
banner313

‘Gösteriş için hayvan sahiplenme engellensin’

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), İstanbul'da parkta çocuğuyla birlikte köpeklerin saldırısına uğrayan babanın tazminat talebini “haklı” buldu. Kurum, konuya ilişkin aldığı tavsiye kararı ile İstanbul Büyük Şehir Belediyesi'ne "tazminatı ödeyin" dedi.

‘Gösteriş için hayvan sahiplenme engellensin’
banner475


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

ÖNDER YILMAZ Ankara - KDK, örnek vaka üzerinden verdiği kararda; sokaklardaki şikâyete konu olan saldırgan ve sürü halinde gezerek insanlara zarar veren hayvanların acilen toplatılarak rasyonel çözümlerin bulunması gerektiğini belirtti. KDK, bakanlıklar ile ilgili kurumlara uyarı ve tavsiyeleri özetle şöyle: 

'Veri oluşturun'

Öncelikle sahipli-sahipsiz hayvanlarla ile ilgili gerekli verilerin oluşturulmalı ve hem insanların şikâyetleri hem de sokak hayvanlarının yaşadığı zorluklar bakımından analizler yapılmalı.

Yapılacak kanun ve yönetmelik çalışmalarında veterinerler, doktorlar, biyologlar gibi görevlilerin bilimsel ve teknik görüşlerine başvurulmalı.

"Sokak hayvanları popülasyonunun kontrol altına alınmasına yönelik bir yönetim programı" hazırlanmalı.

Gösteriş veya eğlence amaçlı hayvan sahiplenilmesinin engellenmesi amacıyla yasal olarak caydırıcı nitelikte cezai yaptırımlar bulunmalı.

Hayvanların sahiplendirme çalışmaları için sivil toplum kuruluşları da yerel yönetimlerle işbirliği yapılmalı.

Pet shoplar ve hayvan satışı yapan çiftlikler denetlenerek buralardan evcil hayvan satışı kontrol altına alınmalı.

 Tüm hayvanlarda kayıt sisteminin zorunlu tutulması ve takip edilmeli, kısırlaştırma ve mikroçip ile kayıt altına alınan hayvanların tutulduğu bilgi sistemi tek elden yapılmalı ve entegre edilmeli.

 
banner218