banner339
banner274

Gazeteci Kadir Demirel'i öldüren damadının cezası belli oldu

Kayınpederi Yeni Akit Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Kadir Demirel'i öldüren ve eşi Esma K.'yi yaralayan sanık Cemil K., 37 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

banner362
Gazeteci Kadir Demirel'i öldüren damadının cezası belli oldu
banner354


Kayınpederi Yeni Akit Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Kadir Demirel'i bıçakla öldürdüğü ve eşi Esma K.’yi de yaraladığı iddia edilen tutuklu sanık Cemil K., Bölge Adliye Mahkemesi'nin bozma kararının ardından yeniden hakim karşısına çıktı.Mahkeme eski kararında direndi ve sanık Cemil K.’yi "Kasten adam öldürme" suçundan 25 yıl hapis cezasına,  "Eşi kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan da 12 yıl 6 ay  hapis cezasına çarptırdı.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1.Ceza Dairesi  "Eşi kasten öldürme" suçundan eksik ceza tayin edildiği ve  suçtan zarar gören Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın  kovuşturma evresinde duruşmadan haberdar edilmediği gerekçeleriyle davanın bozulmasına hükmetmişti.

 BOZMA KARARININ ARDINDAN DURUŞMASI GÖRÜLDÜ
Bakırköy 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuklu sanık Cemil K. hazır bulundu. Mahkeme Başkanı, bozma kararını okudu ve bozma kararı gereğince Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatına tebligat yapıldığı, yapılan yoklamada avukatın duruşmada hazır bulunmadığını belirtti. Şikayetçilerin avukatı, şikayetlerinin devam ettiğini belirterek, "Sanığın cezalandırılmasını talep ederim" dedi. 

"CEZA ALT SINIRDAN VERİLMEMİŞ MAHKEME TAKDİR HAKKINI KULLANMIŞTIR"
Sanık avukatı da "Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı vekiline meşruhatlı bir çağrı kağıdı çıkarılmasını sırf bu nedenle dosyanın bir kez daha mahkemeye iade edilmesinin engellenmesini öncelikle talep ediyoruz. Ayrıca ceza alt sınırdan verilmemiş mahkeme takdir hakkını kullanmıştır. Aksi takdirde mağdurun yaralanmasının niteliği ile ilgili değerlendirme yapılması bakımından rapor alınması gerekir" ifadelerini kullandı. 

"DOSYADAKİ MEVCUT RAPORLAR DA DİKKATE ALINARAK BAŞKACA BİR İŞLEM YAPILMASINA YER OLMADIĞINA KARAR VERİLDİ"
Mahkeme heyeti de Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatına duruşma gününün tebliğ edildiğini, buna rağmen duruşmada hazır olmadığı gibi herhangi bir beyanda da bulunmadığını belirterek, usule ilişkin bu yönden başkaca işlem yapılmasına gerek bulunmadığını belirtti.

Mahkeme heyeti usulü eksiklik nedeniyle bozularak iade edilen dosyada Bölge Adliye Mahkemesi'nce esasa girilip eksik ceza tayin edilmiş olduğu bildirilmiş ise de cezanın eksik olduğunun İstinaf Mahkemesi'nce takdir edilmesi halinde bu mahkemenin kendisi karar verilebileceğinden bu yönden mağdurun Ali Tıp Kurumu'ndan raporunun aldırılmasına yaralanma derecesinin araştırılmasına, yaralanma niteliğinin belirlenmesine yönelik dosyadaki mevcut raporlar da dikkate alınarak başkaca bir işlem yapılmasına yer olmadığına karar verdi. 

"EŞİMİ ÖLDÜRMEK GİBİ BİR KASTIM OLAMAZ"
Söz verilen sanık Cemal K.  "Benim eşimi öldürmek gibi bir kastım olamaz. Yaralama dahi aklımdan geçmiyordu. Buna ilişkin savunmamı tekrar ediyorum" dedi. Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanık Cemil K.’yi “Kasten adam öldürme" suçundan müebbet hapis cezasına çarptırdı. Sanık Cemil K. iyi hal indirimi uygulayan mahkeme heyeti cezayı 25 yıl hapis cezasına indirdi. “Eşi kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan Cemil K.’yi 15 yıl hapis cezasına çarptıran mahkeme heyeti, “iyi hal" indimi uyguladı ve cezayı 12 yıl 6 ay hapis cezasına düşürdü.  Böylece Cemil K. toplamda 37 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Karar oy birliğiyle alındı.

OLAYIN GEÇMİŞİ VE İDDİANAME
Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianameye göre  29 Mayıs 2017 tarihinde meydana gelen olay şöyle oldu: 9 yıllık evli olan Esma K. ile Cemil K. arasında önceki dönemden süre gelen anlaşmazlıklar zaman zaman mahkemeye taşındı. Boşanma davasında vazgeçen K. çifti  birlikte yaşamaya başladı. Ancak aralarındaki anlaşmazlık aile fertlerini de ortak edecek şekilde devam etti.  Olay günü Kadir Demirel, damadı Cemil K. ile görüşmek  için Esma K.'inde ortak ikamet ettiği evlerinde bir araya geldi. Hep birlikte görüştüklerinde yine aralarında tartışma çıktı. Taraflar karşılıklı olarak anlaşmazlık konusunda farklı bilgiler ve iddialarda bulundu. Kadir Demirel ile Cemil K.  karşılıklı konuştukları sonrada tartışma büyüdü. Cemil K.'in ani bir kararla  belinde bulunan bıçağı alarak odaya döndü. Kadir Demirel'e 4 kez, eşi Esma K.e de bir kez vurdu. Cemil K.,  Kadir Demirel'in vefatına, Esma K.'nin de ağır yalanmasına sebep oldu.  Olayın ardından firar eden Cemil K. 106 gün sonra İzmir’de Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yakalanmıştı. 30 Mayıs 2018'de yapılan yargılamada sanık K.  “Kasten adam öldürme “ suçundan 25 yıl hapis cezasına,  "Eşi kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan da 12 yıl 6 ay  hapis cezasına çarptırılmıştı. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1.Ceza Dairesi "Eşi kasten öldürme" suçundan  eksik ceza tayin edildiği ve  suçtan zarar gören Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın  kovuşturma evresinde duruşmadan haberdar edilmediği gerekçeleriyle davanın bozulmasına 22 Mart 2019 tarihinde oy birliğiyle karar verilmişti. 
Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2019, 13:29
banner218

banner344

banner343

google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k