banner158

'Fuatavni' duruşmaya gelmezse mal varlığına el konulacak

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) sosyal medyada propaganda amacıyla açtığı "fuatavni" hesabının kurucusu olduğu tespit edilen ve medya yapılanması davasında ''Anayasayı ihlal'' ve ''silahlı terör örgütü yöneticisi olmak'' suçundan firari olarak yargılanan Said Sefa'nın, bir sonraki duruşmaya gelmediği takdirde tüm mal varlığına el konulacağına yönelik hüküm kuruldu.

'Fuatavni' duruşmaya gelmezse mal varlığına el konulacak
banner152

FETÖ'nün medya yapılanmasına ilişkin İstanbul 25. Ağır Ceza  Mahkemesinde görülen duruşmaya, firari sanıklar Said Sefa ve Bülent Ceyhan  katılmadı.

Duruşmada, sanıklar hakkında düzenlenen kırmızı bülten talebinin  eksiklikler giderilerek yeniden ilgili bakanlığa gönderildiği, ayrıca Said Sefa  hakkındaki bazı evrakların mahkemeye geldiği bildirildi.

Cumhuriyet savcısı, sanıklar hakkında çıkarılan yakalama kararının  beklenilmesini talep etti. 

Mahkeme heyeti, sanıklar Said Sefa ve Bülent Ceyhan hakkında çıkarılan  yakalama kararına rağmen, sanıkların duruşmaya gelmediği ve kovuşturmanın  sonuçlandırılmadığını vurgulayarak, sanıkların Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK)  247/2-a bendi gereğince bilinen son adresine CMK'nin 248. maddesinde gösterilen  tedbirlere hükmedileceğinin şerhi düşülmesine ve avukatı bulunmayan firari  sanıklara barodan müdafi istenilmesine hükmetti. 

Mahkemenin kararına göre, kaçak durumunda olan sanıkların bir sonraki  duruşmaya gelmediği takdirde, Türkiye'de bulunan mallarına, hak ve alacaklarına  el konulabilecek (CMK 248. maddesine göre) ve bu konuyla ilgili önceden  adreslerine yazı gönderilecek.

CMK'nin 248. maddesi ve ''Kaçakların yargılanması'' konu başlıklı  hükmünde, ''Kaçağın, cumhuriyet savcısına başvurmasını veya duruşmaya  gelmesini sağlamak amacıyla Türkiye'de bulunan mallarına, hak ve alacaklarına  amaçla orantılı olarak cumhuriyet savcısının istemi üzerine sulh ceza hakimi veya  mahkeme kararıyla el konulabilir ve gerektiğinde idaresi için kayyum atanır. El  koyma ve kayyum atama kararı müdafiye bildirilir.'' ifadesi yer alıyor.

DAVANIN GEÇMİŞİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu  tarafından hazırlanan iddianamede, örgütün sosyal medyadaki propaganda aracı olan  "fuatavni" adlı hesabın kurucusu olduğu tespit edilen ve firari olduğu  gerekçesiyle hakkında yakalama kararı çıkarılan sanık Said Sefa hakkında ''cebir  ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya  görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek" suçundan  ağırlaştırılmış müebbet, ''silahlı terör örgütü yönetmek'' suçundan da 15 yıldan  22,5 yıla kadar hapis cezası talep ediliyordu.

Sanık Bülent Ceyhan hakkında ise ''silahlı terör örgütüne üye olmak''  suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

  

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2019, 11:34
banner94