banner158

Fındıkta 440 genotip tespit edildi

Fındık Araştırma Enstitüsünce 50 yıldır yürütülen çalışmalar sonucunda farklı illerden 440 fındık genotipi tespit edildi.

Fındıkta 440 genotip tespit edildi
banner152

Karadeniz Bölgesi'nde fındık üretimini geliştirmek ve sorunlarına  çözüm yolları bulmak amacıyla 1936'da Giresun'da 152 dekar arazi üzerinde o dönem  "Fındık İstasyonu" adı altında devlet tarafından kurulan Fındık Araştırma  Enstitüsü faaliyetlerini sürdürüyor.

Enstitüde 1969'da başlatılan "Fındık Gen Kaynakları Projesi" devam  ediyor.

Proje kapsamında bugüne kadar gözlemleri yapılan fındık gen  kaynaklarından meyve ve kabuk özellikleri, bitkinin gelişme durumu, yaprak açım  zamanları, verimi, yetiştirildikleri ekolojiler gibi farklı özelliklere sahip 440  genotip toplandı.

Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürü Aysun Akar, 50 yıl önce başlayan  projenin kesintisiz devam ettiğini söyledi.

Projede 5 yılda bir sonuç raporları yazılarak Bakanlığın ilgili Genel  Müdürlüğünün onayına sunulduğunu belirten Akar, 2018'de 5 yıllık aşamanın  tamamlandığını ifade etti.

Akar, 1969'dan bu yana başta Doğu Karadeniz'deki iller olmak üzere pek  çok ilde çalışmalar yapıldığını, farklı özelliklerine rastlanılan fındıklardan  fidan temin edilip Fındık Gen Kaynakları Bahçesi kurulduğunu aktardı.

Üreticilerin veya tarım teşkilatlarının bildirimleri ve anketler  sonucunda fındık genotiplerine ulaştıklarını ve örnekler aldıklarını vurgulayan  Akar, şöyle devam etti:

"Aldığımız örnekleri bahçemize diktikten sonra yıllar itibarıyla  gerekli incelemeleri yapıyoruz. Gerçekten farklılığı var mı yoksa ekolojik  faktörlerin sebep olduğu farklılıklar mı bulunduğu yönünde inceleme yapıyoruz.  Enstitümüz, fındık gen kaynaklarının toplanması ve  muhafaza edilmesinden birinci  derecede sorumlu kuruluştur. Fındık Gen Kaynakları Bahçemiz, dünyada sınıfında  çeşitliliği en yüksek bahçedir."

Akar, projeyle fındıktaki biyoçeşitliliği kayıt altına alarak  koruduklarını aktararak, "Bunun haricinde, Fındık Gen Kaynakları Bahçemizin  içinde de yürüyen pek çok proje var. Mesela buradaki bazı çeşitlerin tozlayıcı  özellikleri araştırıldı, çeşit geliştirme çalışmaları yapıldı." dedi.

"SOĞUĞA DAYANIKLI FINDIKLARI TESPİT ETTİK"

Genotipler arasında soğuğa dayanıklı olanların tespitine ilişkin de  proje yürüttüklerini belirten Akar, "Ayrıca külleme hastalığına karşı dayanıklı  olan tür var mı diye araştırma yaptık. TÜBİTAK projesi kapsamında da moleküler  karakterizasyon çalışmaları gerçekleştirildi." diye konuştu.

Akar, şimdiye kadar Erzurum, Çankırı, Kırıkkale ve diğer bazı illerden  de genotip aldıklarını ifade ederek, "Buralarda çok yüksek rakımlarda soğuğa  dayanıklı fındıkları tespit ettik. Hala çalışmalarımız devam ediyor. Projemizin  önümüzdeki 5 yıllık diliminde de özellikle kuraklığa dayanıklı genotipler var mı  bunları araştıracağız." şeklinde konuştu.

"YENİ ÇEŞİT GELİŞTİRME PROJELERİMİZ DEVAM EDİYOR"

 Fındık Gen Kaynakları Bahçesi'nde genotiplerle birlikte standart  fındık çeşitlerinin de bulunduğunu ifade eden Akar, "Standart fındık  çeşitlerimizde kontrollü melezlemeler yaparak yeni çeşitler ortaya çıkardık. Yeni  çeşit geliştirme projelerimiz devam ediyor." dedi.

  

 

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2019, 14:02