banner116
banner92

Faciadan günler önce ortaya çıkan 'fare' detayı

Soma'da herkes facianın yaşandığı madende zehirli gaz seviyesinin bir süredir yüksek olduğunu anlatırken, dört gün öncesinde fareler bile ocağıi terk etmiş.

Faciadan günler önce ortaya çıkan 'fare' detayı
banner94
banner26

Madenden sağ kurtulan Serkan Köse’nin babası Mehmet Köse, Diken.com.tr'den Semin Sezerer'e konuştu. Oğlu, konuşamayacak kadar kötü durumda olan baba şunları söyledi:“Farelerin kaçıştığını söylüyordu. ‘Fareler bizim çıkış kapımıza gidiyor baba’ diyordu bana. 20 gündür gaz yüzünden baş ağrıtacak kadar ağır bir havada çalışmak zorunda olduklarını söylüyordu.”

‘Bir haftadır yemek yemiyordu’

Serkan’ın annesi sözü devralıyor ve oğlunun yemesi için yanına verdiği yemeklerin son dört gündür hiç ellenmeden geri geldiğini anlatıyor: “Su içindelermiş bir haftadır, yemek yiyemiyorlarmış.”

Madendeki banyo sularının da artık bulanık olduğundan yakınan Serkan, annesinin dediğine göre bir haftadır eve çamur içinde dönüyormuş.

Son zamanlarda göçük o kadar ciddi hale gelmiş ki daha önce ayakta yürüdükleri yolu dizlerinin üzerinde sürünerek ancak kat edebilmişler.

Bakanların yemeği için işçiden para mı kesiliyor?

Mehmet Köse’nin bir iddiası da, madeni ziyaret edecek olan bakanlara verilecek yemekler için işçilerin yevmiyelerinden 20 TL kesinti yaptıkları. Köse, “Bir yandan bunlar olurken, biz şimdi borç batağındayız. Oysa 10 yıl öncesine kadar bankanın kapısını bilmezdim” diyor.

‘Ramazan Doğru’ya bir hafta önce şikâyet etmişler’

Serkan’ın faciadan bir haftaki önce sözlerini de aktarıyor babası: “Bugün yarın bir şey olacak. Burası bize mezar olacak. Ramazan Doğru’ya bile şikayet etmişler. Kimse oralı olmadı.”

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2014, 10:59
banner118