banner116
banner92

Evdeki çocuklar için aktivite önerileri

Evdeki çocuklar için aktivite önerileri
banner94
banner26


Uzman Klinik Psikolog Filiz Çoban, her zamanki rutinlerinden, eğlencelerinden başka bir sürece geçen çocuklar için, derslerden arta kalan zamanda evde aileleriyle yapabilecekleri etkinlikleri derledi. Yaşanan süreci çocuklar açısından değerlendiren Çoban, evden çıkmamanın yetişkinler açısından zor ancak çocuklar açısından daha da zor olabildiğini belirtti.

Bu süreçte, anne ve babaların gerekli açıklamayı çocuklarına yapması gerektiğini vurgulayan Çoban, şu bilgileri aktardı: "Anne baba ne kadar kaygılanırsa çocuk da onların kaygılarından etkilenip daha fazla panik olabilir. Yetişkinler olarak öncelikle bizim sağduyulu olmamız gerekir. Kendimiz ne kadar sakin ve rahat olursak çocuğa daha fazla yardımcı olmuş oluruz.

Çocuktan bu süreci gizlememeli, hiçbir şey olmamış gibi yapmamalıyız. Çocuğun yaşına uygun olacak şekilde açıklama yapmak gerekli olabilir. Bir salgın hastalık olduğunu, kimseye bulaştırmamak için evde kalmamız ve hijyenine dikkat etmesi gerektiğini söylemeliyiz.Çocuğa güvende olduğunu belirtmeniz faydalı olacaktır. Virüse karşı alınacak önlemi çocuğa öğretebilirsiniz. Elini yıkama, kalabalık ortama girmeme, elini yüzüne götürmeme, bağışıklığımızı güçlendirme, hapşırınca ağzını kapama, maske takmak gibi?"

Anne ve babaların, çocukla beraber el yıkamasının ve bunu alışkanlık haline getirmeye teşvik etmesinin önemli olduğunu dile getiren Çoban, "Çocuğunuz el yıkamak istemiyorsa bunu eğlenceli bir hale çevirebilirsiniz. Örneğin; sayı saymayı seviyorsa sayı saydırabilirsiniz (20 -30 saniye).

Alarm açabilirsiniz. Virüsün ellerini yıkadığında eriyip gittiğine dair oyunlar yaratabilirsiniz. Kuklalarla, oyun hamurlarıyla, boyalarla virüsün ellerini yıkadığında kaçtığına dair oyunlar türetebilirsiniz."

Çocuklar artık evde olduğu için daha fazla televizyon, tablet, bilgisayar isteyeceklerine dikkati çeken Çoban, "Bu teknolojik aletlerin çocuklar üzerindeki zararlı etkileri unutulmamalı. Çocuk evde oyalansın diye süresiz, teknoloji ile iç içe olmasına müsaade etmeyin. Olabildiğince süreli vermeye devam edelim. Canı sıkılan çocuk elbette ki televizyon, tablet, telefonda vakit geçirmek isteyecektir. Olabildiğince çocuklarınızla vakit geçirmeye özen göstermelisiniz." dedi.Uzman Klinik Psikolog Çoban, çocukların evde, anne ve babalarıyla birlikte yapabilecekleri etkinlikleri şöyle sıraladı:AA
banner118