banner339
banner274

Erkan Tan'a kötü haber

Erkan Tan'a kötü haber
banner354


CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da "terörist cenazesine katılan CHP’li" denilerek hedef alınmıştı.

Tanal, öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin cenazesini “PKK’lı teröristin cenazesi” diye sunan A Haber ve sunucu Erkan Tan’ı savcılığa, RTÜK’e ve Basın Konseyi’ne şikayet etmişti. Tanal, Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi, kızı ve oğlunun, en acı günlerinde çekilen fotoğraf karesinin A Haber’de çarpıtılmasıyla hedef gösterildiğine dikkat çekmişti.

Basın Konseyi, Tanal'ın şikayetini değerlendirdi. Basın Konseyi, Erkan Tan için kararını verdi. Konsey, Tan'a "kınama" cezası verdi.

Konsey, kararın gerekçesinde şunları ifade etti:

"Basın Konseyi Yüksek Kurulu yapılan müzakere sonunda şikayet edilen yayında, Basın Meslek İlkeleri’nin 'Kamusal bir görev olan gazetecilik ahlaka aykırı özel amaç ve çıkarlara alet edilemez. Gazeteci halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkını gözetir' şeklindeki 3’üncü;

'Kişileri ve kuruluşları, eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez' şeklindeki 4’üncü;

'Soruşturulması gazetecilik olanakları içinde bulunan haberler soruşturulmaksızın veya doğruluğundan emin olunmaksızın yayınlanamaz' şeklideki 6’ncı maddelerinin ihlal edildiğini saptamıştır."

Basın Meslek İlkeleri’nin 3 maddesinin ihlal edildiğini oy birliği ile kararlaştıran Konsey, Erkan Tan hakkında da yine oy birliği ile "kınama" kararı aldı.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2021, 15:51
banner218

banner344

banner343

google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k