banner158
banner218

Erdoğan talimatı verdi: Bir an önce başlasın!

Erdoğan talimatı verdi: Bir an önce başlasın!
banner216

Başta Sağlık Bakanlığı'nın tüm uyarılarına ve alınan tüm tedbirlere rağmen artan koronavirüs vakalarının son dönemde, en fazla aile içi bulaşmalardan kaynaklandığı bildirildi.

Sağlık Bakanlığının yaptığı çalışmalarda dışarıda olan aile bireylerinin izolasyon kurallarını ihlal ederek virüsü aile içine taşıdığı tespit edildi. 

İstanbul başta olmak üzere, büyükşehirlerdeki site ve apartmanlardaki ‘komşu ziyaretleri’ de virüsün bir evden diğer eve taşınmasına sebep oluyor. Sonbaharla birlikte memleketlerinden büyükşehirlerdeki evlerine dönenlerin eş-dost-akraba buluşmalarının da vaka tablosuna olumsuz yansımasından endişe ediliyor.
 
Bu sebeple, Ankara’da vaka sıçramasının, ekim ayı ile birlikte İstanbul ve Marmara Bölgesi’ndeki diğer illerde de yaşanacağı ifade ediliyor. 
 
65 YAŞ İLE TEMAS KESİLECEK
 
Sağlık Bakanlığı ile diğer ilgili bakanlıkların yaptığı koordinasyon toplantılarında, ağır hasta sayısının azaltılması ve 65 yaş üstündekilerin korunması için bu yaş grubundakiler ile gençlerin temasının mümkün mertebe azaltılması üzerinde duruldu. Banka, AVM ve kamudaki hizmetler için 65 yaş üstüne özel gün veya saatler belirlenmesi önerildi.
 
CEZALARDA TAVİZ YOK
 
Toplumdaki, 'cezalar tahsil edilmiyor' algısı sebebiyle son günlerde maske, mesafe ve karantina kurallarını ihlallerin de arttığı belirtiliyor. Hem Bilim Kurulunda hem de son yapılan kabine toplantısında gündeme gelen bu konuda, Cumhurbaşkanı’nın ilgili bakanlara "Cezaların tahsili konusunda kesinlikle taviz verilmesin. Bir an önce cezaların tahsili başlasın ki, kamuoyundaki bu yanlış algı giderilsin" dediği öğrenildi. 

Kaynak: Türkiye Gazetesi

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2020, 06:57