banner339
banner313

Erdoğan, Esad ile son görüşmesini anlattı; Aradım ve 'bu işi bitir' dedim

Esad ile son görüşmesini anlatan Erdoğan, "Beşar bu gidiş iyi değil. Bu işi bitir. Huzurlu bir şekilde vatandaşın bir Cuma namazı kılsın" dedim ama dinlemedi. dedi.

Erdoğan, Esad ile son görüşmesini anlattı; Aradım ve 'bu işi bitir' dedim
banner401
banner427

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Esad ile son görüşmesini anlattı. Erdoğan, "Beşar bu gidiş iyi değil. Kendi halkına bombalar yağdırıyorsun. Tanklarla halkının üzerine gidiyorsun. Yarın Cuma bu başlangıç olsun. Bu işi bitir. Huzurlu bir şekilde vatandaşın bir Cuma namazı kılsın' dedim ama dinlemedi." dedi.

İşte Erdoğan'ın açıklamasından o kısım:

O GECE ARADIM VE GEL VAZGEÇ DEDİM AMA...

Cumhurbaşkanı Erdoğan konferansta soruları da yanıtladı. Suriye ve Beşar Esad hakkındaki görüşleri sorulan Erdoğan savaşın ateşinin yükseldiği günlere ilişkin önemli bilgiler verdi.

Esad ile son görüşmesini anlatan Erdoğan şunları söyledi:

"Esed ile tüm bu gelişmeleri Tunus'la başlayan olaylarda görüşmüştük. Kendisi en başta farklı bir görüşteydi. Gücüne çok güveniyordu, ülkesinde böyle olayların olmayacağını düşünüyordu. Bizi dinlemedi. Defalarca konuştuk. Telefonla görüştük. Temsilciler yolladık. Dışişleri Bakanımı gönderdim. Ve en son Ramazan ayında bir gece aradım. "Beşar bu gidiş iyi değil. Kendi halkına bombalar yağdırıyorsun. Tanklarla halkının üzerine gidiyorsun. Yarın Cuma bu başlangıç olsun. Bu işi bitir. Huzurlu bir şekilde vatandaşın bir Cuma namazı kılsın. Sağa vurdu sola vurdu. 'Benden gelmiyor bu dedi. Bunlar teröristler' dedi. Gel vazgeç" dedim. Ertesi gün 360 kişiyi şehid ettiler. Bu acımasız gidiş bakın Cuma namazında olan insanları bunlar öldürdü. Tabi ilişkilerimizi kestik. Şimdi arayışımız diplomasi. Siyasi arayış içerisindeyiz. Astana bunun önemli adımlarından bir tanesi oldu. Doğu Halep'ten biliyorsunuz Türkiye olarak 45 bin insanı çıkardık. Bunların şuanda bir kısmı İdlib'te. Bir kısmı Türkiye'de."

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2017, 16:11
banner218