banner239
banner218

Engelli kadın, cep telefonunu çalan sanığı affetti

Adana'da yürüme engelli kadının tekerlekli  sandalyesindeki cep telefonunu "kapkaç" yöntemiyle çaldığı iddiasıyla yargılanan  sanık, ilk duruşmada 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Engelli kadın, cep telefonunu çalan sanığı affetti

Adana 22. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu E.G, çalıntı  cep telefonu satın aldığı öne sürülen tutuksuz yargılanan A.K. ve müşteki Ayşegül  Cingöz ile sanığın avukatı katıldı.

Sanık E.G, savunmasında, aile içi geçim sıkıntısı nedeniyle psikolojik  bunalım sonucu suçu işlediğini söyledi. "Telefonu çalmam bir anlık oldu." diyen E.G, özür diledi.

Telefon bayisi sahibi A.K. de telefonun çalıntı olduğunu bilmediğini  ileri sürdü. Sanık E.G'nin, telefonu arkadaşından alacağına karşılık aldığını  söylediğini aktaran A.K, "Paraya ihtiyacı olduğu için de satmak istedi. 2 bin 700  liraya anlaştık. Ancak faturası olmadığı ve sonra getireceğini söylediği için  önden bin 500 lira vermiştim. Çalıntı olduğunu bilseydim almazdım." ifadelerini  kullandı.

Engelli Ayşegül Cingöz ise sanığın arkasından gelip cep telefonu çalıp  kaçtığını anlattı.

Sanığın kendisine özür borçlu olduğunu dile getiren Cingöz, "Sanıktan,  ailesi için şikayetçi değilim. Annesi kanser hastası, kardeşi de işe girecekmiş.  Onu Allah'a havale ediyorum." dedi.

banner245
Mahkeme hakiminin zararının karşılanıp karşılanmadığını sorduğu  Cingöz, "Onun hiçbir şeyini istemiyorum. Ne parasını ne pulunu. Cep telefonunu da  istemiyorum." diye konuştu.

Sanık E.G, "kapkaç yöntemiyle hırsızlık" suçundan önce 5 yıl hapis  cezasına çarptırıldı. Müştekinin şikayetinden vazgeçmesi ve sanığın duruşmadaki  iyi hali dolayısıyla ceza 2 yıl 1 aya indirilerek hükmün açıklanması geri  bırakıldı. Diğer sanığın ise beraatına karar verildi.

HAKİM SANIĞA NASİHAT ETTİ

Mahkeme hakimi, karardan sonra sanığa nasihatte bulundu. Hakim,  "Tekerlekli sandalyede oturan hanımdan binlerce kere özür dilesen de yetmez.  Kadının elini öp, şükret yoksa alacağın ceza çok daha fazla olurdu. Bir daha yapma. Elin ayağını tutuyor, çalış. Bak senin annenin iyiliğini düşünüyor. Git  elini öp bir daha da seni görmeyeyim, çık." dedi.

Cingöz ise duruşma çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, sanığı  Allah'a havale ettiğini dile getirdi. "Annesi kanser, erkek kardeşi de memurluğa  girecekmiş. Bir insanı benim yüzümden işsiz kalması beni daha çok üzer. İşsiz  kalmasın benim yüzümden." şeklinde konuşan Cingöz, bu nedenle şikayetçi  olmadığını ifade etti.

Ayşe Cingöz, 16 Nisan'da alt geçidi kullandığı sırada tekerlekli  sandalyesindeki cep telefonu "kapkaç" yöntemiyle çalınmıştı. Asayiş Şube  Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekiplerince yaklaşık 200  güvenlik kamerası incelenerek yakalanan E.G, çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza  hakimliğince tutuklanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2018, 18:48
banner230