banner339
banner313

Domuzdan nakledilen kalple tarihe geçmişti... Geçmişindeki karanlık sır dünyayı şoke etti!

Geçtiğimiz günlerde ABD'de gerçekleştirilen bir kalp nakli dünyada bir ilk olarak tıp tarihine geçmiş ve tüm dünyada konuşulmuştu. Ancak domuzdan insana kalp nakliyle hayata yeniden tutunan kişi hakkında ortaya çıkan geçek bir anda her şeyi tepetaklak etmeye yetti...

Domuzdan nakledilen kalple tarihe geçmişti... Geçmişindeki karanlık sır dünyayı şoke etti!
banner475


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Dünya çapında her yıl binlerce insan organ nakli için beklerken hayatını kaybediyor. Yeterli sayıda insan organı bulunmadığı için kimi bilim insanları çareyi hayvan organlarını insanlara aktarmayı denemekte arıyor. İlk hayvandan insana kalp nakli denemesi 1964 yılında bir şempanzeden alınan kalple yapılmıştı, ancak hasta 2 saat içinde hayatını kaybetmişti.

Aradan geçen yıllar da gelişen bu alanda yeni bir adım, geçtiğimiz hafta çığır açan sekiz saatlik bir nakil prosedürüyle ölümcül kalp rahatsızlığı olan bir adama genetiği değiştirilmiş bir domuzdan yeni bir kalp takılmasıyla atıldı.

Baltimore'daki Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi'nde gerçekleştirilen operasyonla 57 yaşındaki David Bennett yeni bir kalbe sahip oldu. Uzun vadede başarılı olması durumunda, bu öncü prosedürle ileride çok daha fazla hayat kurtarılması umuluyor.
banner218