banner339
banner313

Dijital Türk lirası nedir, ne zaman çıkacak? Merkez Bankası’ndan dijital Türk lirası açıklaması

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre, 'dijital Türk lirası' projesi için HAVELSAN, ASELSAN ve TÜBİTAK ile iş birliği platformu oluşturdu. Peki, dijital Türk lirası nedir, ne zaman çıkacak? İşte Merkez Bankası’nın açıklaması…

Dijital Türk lirası nedir, ne zaman çıkacak? Merkez Bankası’ndan dijital Türk lirası açıklaması
banner401
banner427


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Dijital Türk lirası, Merkez Bankası’nın açıklamasının ardından pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Birinci faz çalışma sonuçları 2022 yılında açıklanacak dijital Türk lirası projesi için, HAVELSAN, ASELSAN ve TÜBİTAK ile iş birliği platformu oluşturulduğu ifade edilmişti….

DİJİTAL TÜRK LİRASI NEDİR?

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada dijital Türk lirası için şu ifadeler kullanıldı;

"Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), mevcut ödemeler altyapısını tamamlayıcı nitelikte dijital Türk lirasının tedavülünün potansiyel katkılarını araştırmayı sürdürmektedir. Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Araştırma Geliştirme (AR-GE) projesi kapsamında kavram ispat çalışmasının tamamlanması ile başlayan süreç, teknoloji paydaşlarının katılımı ile bir sonraki aşamaya taşınmaktadır.

Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Ar-Ge projesinin, teknolojik araştırma, geliştirme ve test süreçleri teknoloji paydaşlarının katılımı ile yakın işbirliği içerisinde gerçekleştirilecektir. Bu doğrultuda Merkez Bankası; ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ikili mutabakat zabıtları imzalamış ve "Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu" oluşturmuştur. Projeye ilişkin stratejik ve kritik teknolojilerin ön uygulama testlerinin yapılacağı birinci faz bulguları ışığında, platformun yeni katılımlarla genişletilmesi planlanmaktadır.DİJİTAL TÜRK LİRASI NE ZAMAN ÇIKACAK?

Birinci faz pilot uygulama çalışmaları kapsamında TCMB nezdinde prototip "Dijital Türk Lirası Ağı" tesis edilerek teknoloji paydaşları ile dar kapsamlı ve kapalı devre pilot uygulama testleri gerçekleştirilecektir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda daha yaygın ve geniş katılımlı pilot testlerin gerçekleştirileceği ileri aşama fazlara geçilecektir. Blokzincir teknolojisi, dağıtık yapıların ödeme sistemlerinde kullanımı, anlık ödeme sistemleri ile entegrasyon gibi başlıklarda Dijital Türk Lirası Ar-Ge projesi kapsamında çeşitlilik gerektirebilecek testlerin yapılması da planlanmaktadır.

TCMB'nin, dijital Türk lirasının tedavülüne yönelik almış olduğu nihai bir karar yoktur. Tüm çalışmalar deneysel AR-GE faaliyetleri ilkelerince yürütülmektedir. Farklı teknolojik alternatiflerin kapasite ölçümleri tamamlandıktan ve mimari kurguların denemeleri sonuçlandırıldıktan sonra, mevcut teknolojilerin dijital Türk lirasına ilişkin iktisadi, hukuki ve mali gereksinimleri karşılayıp karşılayamadığının tespiti amaçlanmaktadır.

Birinci faz sonuçları, testlerin tamamlanmasını müteakiben 2022 yılında kamuoyu ile paylaşılacaktır."
banner218