banner158

DGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

İki yıllık üniversite eğitimlerini 4 yıla tamamlamak isteyen binlerce öğrenci merakla Dikey Geçiş Sınavı sonuçlarını bekliyor. ÖSYM DGS sonuçlarının açıklanacağı tarihi duyurdu. Peki 2019 DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? DGS lisans tercihleri ne zaman başlayacak? İşte merak edilen soruların yanıtları...

DGS sonuçları ne zaman açıklanacak?
banner152


Dikey Geçiş Sınavı'nın 30 Haziran 2019'da gerçekleştirilmesinin ardından sonuçlar ve tercihler için adayların heyecanı sürüyor. ÖSYM'nin sonuçları açıklayacağı tarih belli oldu. Peki ÖSYM DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? DGS tercihleri ne zaman yapılacak? İşte detaylar...

2019 DGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

DGS (Dikey Geçiş Sınavı) sonuçlarının açıklanacağı tarih ÖSYM tarafından 25 Temmuz 2019 olarak belirlendi. Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Önlisans programlarından mezun olan ve lisans eğitimine devam etmek isteyen adaylar DGS sonuçlarını, T.C Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin  internet adresinden veya mobil uygulamasından öğrenebilecekler. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecek.DGS SINAVLARININ DEĞERLENDİRMESİ NASIL YAPILIYOR?

1. SAYISAL VE SÖZEL STANDART PUANLARIN HESAPLANMASI

Yetenek testinin sayısal ve sözel bölümleri için adayların testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Adayların, sayısal ve sözel bölümlerin her birinden aldıkları ham puanların ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece adaylar için Sayısal Standart Puan ve Sözel Standart Puan hesaplanacaktır.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

2. ÖN LİSANS BAŞARI PUANI2019-DGS’ye başvuran adaylardan her biri için ön lisans öğrenimindeki akademik ortalama göz önünde tutularak bir Ön Lisans Başarı Puanı (ÖBP) hesaplanacaktır.

2019-DGS’ye başvuran adaylardan YÖKSİS’te akademik not ortalamaları bulunanların bu bilgileri elektronik ortamda YÖKSİS’ten alınarak ÖSYM arşivine aktarılacaktır. ÖBP’nin hesaplanmasında bu bilgiler kullanılacaktır.

DGS PUANININ HESAPLANMASI

Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılarak adayların yerleştirmede esas alınacak DGS puanları hesaplanacaktır. DGS puanını oluşturacak olan sayısal ve sözel standart puanlar ile Ön Lisans Başarı Puanının ağırlıklarını belirleyen katsayılar, Tablo-A’da yer almaktadır. Her aday için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak toplanacak ve bulunacak toplam, adayın ilgili DGS puanını oluşturacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puan alan adayların DGS puanı hesaplanacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puanı bulunmayan adayların DGS puanı hesaplanmayacaktır.2019 DGS TERCİHLERİNİN YAPILMASI

Adaylar; sınav puanlarını öğrendikten sonra, tercih işlemlerini ne zaman ve nasıl yapacaklarını ÖSYM'nin //www.osym.gov.tr internet adresinden öğreneceklerdir. Adayların yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanan Tercih Kılavuzundan yararlanmaları gerekmektedir.
Tercihlerin doğru olarak yapılabilmesi için önce ’nin dikkatlice incelenmesi gerekmektedir. Bu tabloda, ön lisans programından mezun olunacak/olunan alan bulunarak hangi alanlardaki lisans programlarının tercih edilebileceği belirlenecektir. Bunun dışındaki alanlardan yapılacak tercihler geçersiz sayılacaktır.

, dikey geçiş yapılabilecek lisans programlarının kodlarını, adlarını, kontenjanlarını, puan türünü, öğretim süresini ve varsa koşullarını göstermektedir.

 
Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2019, 12:20