banner339
banner274

Destan dizisi nerede çekiliyor? Destan dizisinin konusu nedir, oyuncuları kimler?

Destan dizisi 23 Kasım akşamı ilk bölümüyle ATV ekranlarındaki yeri alıyor. Konusu, oyuncuları ve kostümleriyle izleyenlere bir görsel şölen sunan Destan dizisinin çekildiği yerler de büyük merak konusu oldu. İşte, ATV’nin yeni dizisi Destan hakkında merak edilen tüm detaylar…

Destan dizisi nerede çekiliyor? Destan dizisinin konusu nedir, oyuncuları kimler?
banner475


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Destan dizisi ATV ekranlarında görücüye çıkıyor. 8. yüzyılda geçen bir kahramanlık öyküsünün anlatıldığı dizinin dekorlarının altı ay sürdüğü belirtilirken, oyuncuların da o dönemde yaşayan insanlar hakkında yaklaşık üç aylık teorik dersler aldığı belirtiliyor. İşte, başrollerinde Ebru Şahin, Edip Tepeli ve Selim Bayraktar’ın yer aldığı Destan dizisi hakkında merak edilen soruların yanıtları…DESTAN DİZİSİ NEREDE ÇEKİLİYOR?

Heyecana beklenen Destan dizisinin çekimlerinin bir kısmı için Beykoz Kundura Fabrikası kullanılırken, çekimlerin büyük bölümü Bozdağ Film Platosu içinde gerçekleştirildi.

Platoda, 20 bin metrekare alanda, döneme ait Asya Türk mimarisine uygun şekilde Gök Hanlığı Sarayı ve bahçeleri inşa edildi. Gök Hanlığı Sarayı dahilinde Beykoz Kundura Fabrikası'nda 4.500 metrekare kapalı alan içerisine saray kabul odası ve hanedan üyeleri için yaşam odaları yer aldı. Bozdağ Film Platosu dahilinde ise 5800 metrekarelik açık platoda 8. yüzyıl bölgenin Türk mimarisi esas alınarak şehir sokakları ve çarşısı yapıldı. Döneme ait 50 çadırlık iki oba 15 bin metrekare üzerine kuruldu. Obalardaki el yapımı çadırlar Türkmenistan'da projeye özel olarak üretildi. Dekorların inşası altı ay sürerken, 287 kişilik sanat ekibi görev aldı.DESTAN DİZİSİNİN KONUSU NEDİR?

Destan dizisinde Akkız, 8. yüzyılda, Orta Asya'da, henüz İslam ile tanışmayan topraklarda vahşi bir devir hüküm sürmektedir. Çin sivri dişlerini Türk budununa doğrulturken, Moğollar, Rus Varegler, Persler ve Sogdlar harekete geçmek için pusu kurmuş beklemektedir. Tüm bu dış düşmanlar yetmezmiş gibi aynı soydan gelen Türk boyları birbirine düşmüştür. İkisi de Türk olan Dağ Hanlığı ile Gök Hanlığı arasında ise çok büyük bir düşmanlık vardır.

Diğer yandan Gök Kağanı Korkut Han'ın yetim bıraktığı dillere destan savaşçı dağ kızı Akkız ile yine Gök Sarayı'nda Korkut Han'ın öksüz bıraktığı Gök Tegini Batuga arasında destansı aşk doğar. Bu iki garip kuşun sevdalarını kılıç, yüreklerini kalkan yaparak imkansızı başarmaları gerekmektedir.DESTAN OYUNCULARI KİMLER?

 
banner218