banner339
banner274

Dağda Bedava Altın Arayan Madenciler

Güney Amerika'da daha iyi yaşam özlemiyle insanlar And Dağları'nın zorlu koşullarında, kanunsuz topraklarda altın arıyor.

banner362
Dağda Bedava Altın Arayan Madenciler
banner385

La Rinconada Peru'nun güneyinde And Dağlarının 5000 metre yükseğinde kurulmuş bir maden kasabası. Burası dünyanın en yüksek yerleşim yeri.

ERKEKLER DİYARI

Zorlu yaşam ve çalışma koşullarından dolayı "erkekler diyarı" olarak bilinen bu kasaba, And Dağlarının farklı bölgelerinden altın aramaya gelen insanlarla dolu. Dışarıdaki aşırı soğuk gibi, maden için kazılmış tünellerdeki ısı ve nem de dayanılmaz geliyor insana.

ŞANS PEŞİNDE

Yıllardır Peru'nun farklı bölgelerinden binlerce insan bu dağlara çıkıp şansını denemek istemiş. Bazıları 20 yıldır burada. Her yıl bu madenlerden 100 ton altın çıkarılıyor. Altın fiyatının sürekli artması nedeniyle beş yılda kasabanın nüfusu iki katına çıkarak 50 bine ulaşmış. 

ZORLU KOŞULLAR

Kasabada insanı rahatlatacak pek bir şey yok. Sokaklar, eriyen karla çamur içinde. Ne akarsu ne de kanalizasyon var. İnsanların su aldığı gölün suyu bile altını taşlardan arındırmak için kullanılan cıva nedeniyle kirlenmiş durumda.

HASTALIK RİSKİ

Madenciler her sabah kasabayı madenlere bağlayan bir km'lik yolu yürüyor. Yol kenarı çöplerle dolu. Hijyen eksikliği ve hava koşulları nedeniyle solunum yolları enfeksiyonu ve ishale sık rastlanıyor.

dagda-bedava-altin-arayan-madenciler-8837805_8322_m.jpg

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2016, 18:39
banner218

banner344

banner343

google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k