banner218

Cizre’de olaylı gece

Şırnak'ın Cizre ilçesinde izinsiz gösteri yapmak isteyen yüzleri maskeli göstericiler polisle çatıştı. Polis, gruba tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.

Cizre’de olaylı gece

Cizre'de İmralı Cezaevi'nde tutuklu bulunan teröristbaşı Abdullah Öcalan'a özgürlük isteyen bir grup, meşalelerle yürüyüş yaptı. Cudi Mahallesi'nden başlayan yürüyüş, Sur Mahallesi'ne kadar devam etti. Grup arasında bulunan yüzleri maskeli 150 kişilik bir grup, E-24 Uluslararası Karayolu üzerinde bulunan eski Kerem Oteli ve Otogar mevkiine çıkıp yolu trafiğe kapattı. Yolu trafiğe kapatan grup, yoldan geçen araçlarda da kimlik kontrolü yaptı. Göstericilerin yolu trafiğe kapatması üzerine olay yerine çok sayıda polis aracı ve TOMA sevk edildi. Kısa sürede olay yerine gelen polis ekipleri, göstericilere yapılan eylemin yasa dışı olduğu ve dağılmaları yönünde uyarı anonsu yaptı. Polisin dağılın uyarılarına aldırmayan yüzleri maskeli göstericiler, polis zırhlı araçlarına taş, havai fişek ve molotofkokteyli ile saldırdı. Bunun üzerine polis, basınçlı su, biber gazı ve plastik mermilerle gruba müdahale etti. Göstericiler ara sokaklara kaçarken, karayolu tekrar ulaşıma açıldı.

Molotof kokteyllerinin isabet ettiği bazı zırhlı araçlar yanma tehlikesi geçirirken, TOMA araçları bir yandan zırhlı araçları söndürdü, bir yandan da göstericilere müdahale etti. 

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2014, 07:58